Geniusz Walta Disneya

Potęga Disneya

Każdy z nas kojarzy bajki wyprodukowane przez wytwórnie Walt Disney Company, jednak niewielu z nas wie o tej potężnej firmie więcej. Firma została założona 16 października 1923 roku, przez braci Walta i Roya Disneyów. Na początku było to mało studio animacyjne, pierwotnie nazywające się Disney Brothers Cartoon Studio. Dziś jest to lider wśród wszystkich korporacji medialnych, w 2008 roku wyprzedzając TimeWarner Company. Majątek firmy szacowany jest na ponad 40mld dolarów. Disney wykupił takie firmy jak ESPN, ABC family, Marvel czy LucasFilm co w połowie 2012 roku zaowocowało informacją o produkcji siódmej części Gwiezdnych Wojen pod koniec 2015 roku.

Stajna Disneya

Sama firma dzieli się na wiele studiów filmowo-animacyjnych. Walt Disney Pictures jest pierwszoplanową „marką” korporacji. To właśnie z tego studia wypłynęły takie kultowe hity jak: Król lew, Piraci z Karaibów, Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa. Drugim studiem jest Walt Disney Animation Studios – jest to najstarsze studio produkcyjne w ramach tej korporacji. Pijar – czyli studio odpowiedzialne za takie kultowe dzieła jak trylogia Toy Story, Iniemamocni czy Gdzie jest Nemo? Studio Touchstone, które wydało na świat takie filmy jak 60sekund także jest jednym z elementów składowych stajni Disneya. Najnowszymi nabytkami są właśnie LucasFilm czy Marvel studios, które regularnie wypuszcza takie hity kinowe jak Avengers, Kapitan Ameryka czy Iron man.

Legenda Walta Disney

Wbrew powszechnej legendzie, że Walt Disney został zahibernowany na sto lat, (czyli obudzony ma zostać w 2066 r.) jest nieprawdą. Walt Disney zmarł na skutek zatrzymania akcji serca. Wcześniej wykryto u niego raka lewego płuca.