Higiena intymna – jakie kosmetyki można stosować?

Dbanie o higienę intymną to nie tylko częste mycie się i noszenie przewiewnej bielizny, ale przede wszystkim stosowanie odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych.

Do mycia okolic intymnych nie wolno używać zwykłego mydła lub żelu pod prysznic, ponieważ te preparaty zawierają niewłaściwe pH. Stosowane na te okolice doprowadzają do zmiany pH pochwy i jej silnego przesuszenia. A to w efekcie może doprowadzić do infekcji i rozwoju stanów zapalnych, nie wspominając o tym, że nieodpowiednie kosmetyki nie przynoszą komfortowego samopoczucia.

Najlepszym preparatem myjącym jest żel lub pianka do higieny intymnej. Tego typu kosmetyki mają właściwe pH, są delikatne, posiadają przyjemny zapach, nie uczulają i nie podrażniają błon śluzowych. Dodatkowo niektóre z nich mają też potrzebne składniki aktywne, które dobrze wpływają na zdrowie intymne i samopoczucie kobiety. Jednym z nich jest mocznik i rumianek.

Kosmetyki z rumiankiem, przeznaczone do higieny intymnej, charakteryzują się głównie tym, że nie tylko dokładnie myją i przynoszą szybkie uczucie odświeżenia, ale również koją świąd, pieczenie i podrażnienia. Zawierają wyciąg z Rumianku Lekarskiego o właściwościach łagodzących, przeciwzapalnych i odświeżających.

Bardzo dobrym przykładem takiego żelu do higieny intymnej jest kojący żel do higieny intymnej kora dębu i rumianek, który poza rumiankiem zawiera również kwas mlekowy i wyciąg z kory dębu. Te trzy składniki doskonale wpływają na zdrowie intymne. Łagodzą podrażnienia, działają osłaniająco i pielęgnują delikatne miejsca intymne. Żel posiada bardzo lekką i subtelną konsystencję, która nie podrażnia nawet wtedy, gdy występuje stan zapalny. Regularne stosowanie żelu pozwala nie tylko utrzymać właściwą higienę, ale przede wszystkim prawidłową mikroflorę bakteryjną, która jest najlepszą metodą naturalnego zapobiegania infekcjom. Żel jest przeznaczony dla wszystkich kobiet. Nawet tych, które mają większą skłonność do infekcji lub są w wyjątkowym stanie – np. po porodzie.

Stosowanie odpowiednich kosmetyków do higieny intymnej jest bardzo ważne, ponieważ pozwala utrzymać fizjologiczną równowagę, co zapobiega chorobom. Dodatkowo przynosi dobre samopoczucie, które utrzymuje się przez cały dzień. Specjalne kosmetyki do higieny intymnej można bezpiecznie stosować nawet kilka razy dziennie. Bez obaw o utrzymanie prawidłowej mikroflory bakteryjnej.

Warto pamiętać, że należy dbać o utrzymanie odpowiedniego pH okolic intymnych, wynoszącego około 5.2. Żele pod prysznic, mydła czy inne kosmetyki myjące nieprzeznaczone stricte do okolic intymnych nie będą mogły nam tego zapewnić.

Więcej na elfa-pharm.pl.