Długa historia bielizny

suknie renesansowe

Koszula bliższa ciału. Przysłowie to wyraża stary jak świat pogląd, iż dla człowieka najważniejsze są sprawy, którymi żyje na co dzień. Jak wiadomo, współcześnie jeszcze bliższa ciału niż koszula, jest bielizna.
Wygnani z raju
Biblijni Adam i Ewa dopiero po zjedzeniu owocu drzewa poznania dobra i zła, spostrzegli, że są nadzy. W ten sposób pojawiała się pierwsza potrzeba posiadania ubrania.
Jednak udokumentowana przez archeologię historia tego, co specjaliści elegancko określają mianem odzieży spodniej, zaczęła się 5 tys. lat p.n.e. , wraz z pojawieniem się lnianych przepasek biodrowych, noszonych przez Egipcjan i Babilończyków, a następnie Greków i Rzymian. Panowie używali pojedynczej opaski, zaś panie dwóch- jednej zawiązanej na wysokości biustu i kolejnej, na linii bioder.
Jeśli chodzi o tkaniny, z których powstawała pierwsza bielizna, to w pierwszej kolejności używano tego, co było dostępne i z czego wyrabiano inne stroje. Królowała bawełna i len, zaś najbogatsi mogli pozwolić sobie na noszenie jedwabiu.
Wieki średnie
Średniowiecze przyniosło rozkwit mody, z jej wyraźnym rozróżnieniem na męską i damską. Obowiązujące wzorce kształtowane były na dworach monarchów i arystokracji, zaś o wyglądzie bielizny decydowało to, co noszone było przez damy dworu na wierzchu. I tak smukłą kibić uzyskiwano głównie za pomocą różnego rodzaju gorsetów, które w całości lub też w częściach wykonane były ze skóry, metalu lub drewna. Akcesoria te bardzo często były sznurowane niezwykle ciasno, co nie ułatwiało eleganckim paniom poruszania się a nawet oddychania.
Odrodzenie
Renesans przyniósł nieco rozluźnienia, jednak talia osy nie wyszła z mody, na domiar wszystkiego kibić eksponowano za pomocą obszernych i ciężkich sukien, których krój wzmacniany był przez fortugał. Był on rodzajem ciężkiego stelażu, na którego szkielet składały się trzcinowe obręcze, wszywane w materiał. Ze zrozumiałych względów taki strój i noszona pod nim bielizna nie należały do najwygodniejszych, jednak co najważniejsze- prezentowały się godnie i eksponowały talię.

biustonosze dla nastolatek

Przede wszystkim wygoda
Jeśli chodzi o współczesny negliż, to przede wszystkim musi być on wygodny, czego dobrym przykładem są biustonosze dla nastolatek. Dzisiejsi młodzi ludzie, prowadzący aktywny tryb życia nie mieliby ochoty na zmaganie się z renesansowym fortugałem, choć pochodzący z czasów średniowiecznych gorset tu i ówdzie znajduje zastosowanie, w świecie owładniętym manią szczupłej sylwetki i młodego wyglądu. Jak pokazuje ten przykład, moda jest jak historia- lubi się powtarzać.