Jak dbać o karoserię?

Karoseria to niewątpliwie wizytówka samochodu. Każdy właściciel pojazdu dba o wszystkie układy i części silnika, ale to właśnie zadbana karoseria jest wizytówką samochodu. Aby lakier prezentował się naprawdę dobrze, trzeba o niego właściwie zadbać.

Początek wiosny to dobry moment na wzmożoną pielęgnację karoserii. Po zimie jej powierzchnia może być w złym stanie – sól, którą drogowcy posypują pokryty śniegiem asfalt nie wypływa najlepiej na wygląd naszego samochodu. Z kolei piasek również używany do poprawienia przyczepności na drogach, może zmatowić lakier i doprowadzić do powstania zadrapań. Dlatego właśnie wraz z nastaniem wiosny, możemy przystąpić do naprawy zimowych uszkodzeń.

Jak u kosmetyczki

Wydawać by się mogło, że nie ma w tym nic trudnego. Warto jednak wiedzieć, że dokładne mycie karoserii rządzi się także swoimi prawami. Przede wszystkim do mycia powierzchni auta nie możemy używać płynów, które stosujemy w gospodarstwie domowym. Nie mamy przecież całkowitej pewności czy składniki w nich zawarte, nie będą miały złego wpływu na karoserię. Dlatego zdecydowanie wybieramy kosmetyki przeznaczone specjalnie do mycia samochodu. Należy zaopatrzyć się w szampony do mycia, ewentualnie dodatkowe produkty do usuwania ciężkich zabrudzeń jak np. śladów asfaltu. Przydatny będzie z pewnością także wosk, którym na koniec pokryjemy całą powierzchnię karoserii.

Sztuka mycia samochodu

Gdy już przystąpimy do mycia, bardzo ważne jest aby często płukać gąbkę, którą myjemy auto. W ten sposób drobinki brudu nie będą rysowały powierzchni karoserii. Następnie należy spłukać pianę do czysta oraz wytrzeć auto do sucha. Na tak przygotowanej powierzchni, można nakładać kolejne preparaty czyli przystąpić do polerowania oraz woskowania. Dzięki tym czynnościom wyrównamy koloryt karoserii, a także zabezpieczymy ją przed powstawaniem drobnych rys i zadrapań. Polerowanie pozwoli także wyrównać i zniwelować niezbyt głębokie rysy. W efekcie nadwozie będzie nie tylko lepiej zabezpieczone, ale także będzie wyglądać naprawdę efektownie.

Jak widać, doprowadzenie karoserii do dobrego stanu nie jest trudnym zadaniem. Aby naprawić niewielkie zadrapania, nie musimy narażać się na kosztowną wizytę u lakiernika. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym nie pogłębimy uszkodzeń powstałych w zimie, a także zgromadzić konieczne produkty. Regularna pielęgnacja karoserii sprawi, ze nadwozie będzie się prezentować bardzo dobrze. Więcej porad na podobne tematy można znaleźć tu.