Jak wybrać odpowiednie opony zimowe?

Kiedy zbliża się zimowa pora, stoimy przed koniecznością wymiany opon samochodowych na zimowe. Na co powinniśmy zatem zwracać uwagę kupując opony zimowe?

Przede wszystkim podstawowym parametrem, który należy brać pod uwagę jest oczywiście bezpieczeństwo. W zimowych warunkach pogodowych bardzo łatwo jest bowiem o wpadnięcie w poślizg, a w konsekwencji doprowadzenie do wypadku. Wybierając opony zimowe musimy więc zdecydować się na taki typ bieżnika, który jednocześnie zapewnia dużą trwałość opon, powolny czas ich ścierania się, a także wysokie właściwości antypoślizgowe. Ważne jest również to, aby opony pracowały w miarę cicho, co przekłada się przecież bezpośrednio na komfort jazdy.

Opony zimowe są wyposażone najczęściej w bieżniki o dwóch podstawowych typach: kierunkowe oraz asymetryczne. Opony o bieżniku symetrycznym są już bardzo rzadko wykorzystywane, bowiem nie zapewniają one wystarczającej przyczepności do podłoża. Dla kierowców, którzy prowadzą samochód głównie na terenie miasta, gdzie trudno jest rozwinąć dużą prędkość, polecane są opony kierunkowe, które skutecznie umożliwią szybkie wyhamowanie pojazdu w warunkach śniegu i błota. Kiedy jednak większa część naszej codziennej jazdy odbywa się poza miastem, wtedy zdecydowanie lepiej sprawdzą się opony asymetryczne. Zapewniają one bowiem znacznie krótszą drogę hamowania po osiągnięciu wysokich prędkości.

Jak więc widać, decydując się na zakup opon zimowych, musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę przeznaczenie samochodu. Opony o odpowiednie dopasowanym bieżniku stanowią gwarancję wysokiego bezpieczeństwa i swobodnej, przyjemnej jazdy. Na koniec warto powiedzieć, iż każdą rzecz można dopasować do samochodu, czy jest to opona czy dobrej jakości olej silnikowy.