Jak wybrać optymalny drapak dla kota?

Dużo osób mających w mieszkaniu kota boryka się z problemem obdrapanych foteli. Jednym ze sposobów poradzenia sobie sobie z tym uporczywym problemem jest zakup drapaka dla kotów, który oprócz spełniania roli ostrzenia kocich pazurów daje możliwość kotom super zabawę oraz doskonałe miejsce do odpoczynku.

Jeżeli już podejmiemy decyzje kupna drapaka dla kota należy podjąć niezwykle ważną decyzję jaką jest wybranie odpowiedniego drapaka. Kupując drapak dla kota należy zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych aspektów:

1) Stabilność –  kryterium bardzo istotne, gdyż duża stabilność drapaka gwarantuje duże bezpieczeństwo dla kota, podczas zabaw. Żaden właściciel kota, przecież nie chce, aby drapak się wywrócił, gdy wskoczy na niego kot. Za stabilność drapaka odpowiadają dwa elementy podstawa oraz dolne słupki. Zastosowanie podstawy drapaka o rozmiarach 60×60 centymetrów gwarantuje już wysoką stabilność, na dodatek dobrze jest zwrócić uwagę, by słupki umieszczone na dole były większej średnicy, niż słupki umieszczone wyżej. Dodatkowo zakupując drapak sięgający do sufitu, dobrze by było zwrócić uwagę na to, by miał możliwość zamocowania go do sufitu np. śrubą – taką możliwość ma między innymi drapak dla kota Atlas.

2) Wielkość drapaka – te kryterium nie jest prawie wcale istotne, jeżeli posiadamy tylko 1 kota. Lecz, gdy w mieszkaniu jest większa ferajna kotów, to rozmiar drapaka ma istotne znaczenie, aby każdy kot posiadał dla siebie odpowiednią powierzchnię na drapaku.

3) Waga kota – w przypadku posiadacza kota rasy dużej np. Maine Coona, istotne jest wybranie drapaka o znacznie masywniejszej budowie. Doskonałym drapakiem dla ras cięższych  jest drapak Zeus.

4) Zastosowane materiały – w drapakach dla kotów powszechnie są użyte słupki sizalowe. Daje to dużą wytrzymałość słupków na drapanie przez koty i nadaje im estetycznego wyglądu. Materiał z jakiego wykonano inne elementy drapaka spełnia głównie funkcję estetyczną. Elementy drapaka mogą być wykonane ze bejcowanego drewna lub obite miłym w dotyku materiałem. Dlatego dobrze jest zapoznać się z szeroką gammą drapaków dla kotów i zakupić ten, który oprócz funkcjonalności doskonale wpasuje się w wystrój pomieszczenia, w którym zostanie zainstalowany.