Inteligentne domy stają się coraz popularniejsze w polskim budownictwie. W ten sposób określa się wysoko zaawansowane technicznie budynki, które cechuje kompatybilność w zarządzaniu poszczególnymi instalacjami. Systemy te są ze sobą połączone, co wpływa na większy komfort mieszkania. Również w 2017 jest to chętnie wybierane rozwiązanie.
Charakterystyka domu inteligentnego
W 2016 roku, a także w roku obecnym domy inteligentne to najczęściej domy projektowane w stylu skandynawskim. Posiadają one systemy czujników i detektorów, a także jeden, zintegrowany system zarządzania wszystkimi domowymi instalacjami. Budynek inteligentny to budynek reagujący na zmiany środowiska wewnątrz i zewnątrz, co sprzyja jego funkcjonalności, minimalizuje koszty eksploatacji oraz modernizacji, a także ogranicza emisję szkodliwych zanieczyszczeń.
Zastosowanie inteligentnych domów
Główne cechy systemów zarządzania budynkiem stanowią: integracja, kontrola, monitorowanie, optymalizacja i raportowanie. Odnosi się to w budynku do: sieci teleinformatycznej, sterowania oświetleniem, sterowania ogrzewaniem, sterowania wentylacją, symulacji obecności, ochrony bytu i mienia, systemu alarmowego, systemu przeciwpożarowego, systemu kontroli dostępu, systemu zasilania UPS, systemu pogodowego, systemu zarządzania produkcją, obsługi urządzeń audio i wideo, a także do systemu sterowania oddymianiem. W domach inteligentnych doskonale opracowane są systemy zabezpieczające. Wówczas też można się spodziewać, że w domu inteligentnym będzie można doskonale się czuć.
Przyszłość budownictwa leży właśnie w domach pasywnych.
Budownictwo z przyszłością
Idealnie dopasowany dom to dom, w którym można komfortowo spędzać czas wolny. Poza tym, jeśli wybudowany jest na podstawie najnowszych technologii to na wiele lat można będzie się cieszyć z jego użytkowania. Warto w takim razie zainwestować w projekt domu inteligentnego, zwłaszcza, że pod względem designu są one znacznie ciekawsze niż jakiś czas temu. Teraz to domy wyglądające okazale.