Jak zmieniała się przez wieki moda?

Pojęcie „mody” zmieniało swoje znaczenie przez kolejne stulecia i dekady. Kilka dekad wstecz pojęcie powiązane było mocno z narodowością, przynależnością do grupy społecznej i regionem. Całkowicie inaczej noszono się w krajach europejskich, inaczej krajach Azji. Gdy spojrzymy na Polskę, różnice w tradycyjnych strojach nie są tak ogromne: ubrania różnią się kolorami i deseniami, ale są podobne. Na przykład: mężczyźni noszą spodnie z wąskimi nogawkami, a kobiety spódniczki i sukienki. To kwestia klimatu. Jeśli mamy na myśli modę powiązaną ze statusem społecznym: ludzie przeciętni nosili ubrania po prostu schludne. A bogaci takie, które uwydatniały ich status.

Dziś „moda” jest podążaniem za trendami promowanymi przez znane marki. Chodzi o marki ogólnodostępne, które mają sklepy w domach handlowych i w sieci. Są też ludzie, którzy uważają z kolei, że bycie stylowym jest tylko wtedy, gdy wyróżniamy się czymś z tłumu.

Dla większości osób schludny wygląd zewnętrzny ma znaczenie, tak samo jak higiena osobista. Ale nie wszyscy zainteresowani są trendami i nowinkami – szczególnie, że zjawiają się one w każdej możliwej dziedzinie. Mamy modę odzieżową – ale też powiązaną z dekorowaniem mieszkań, sportem albo nawet domowymi pupilami. Dla przykładu – przenieśmy się około 20 lat do tyłu. W każdym domu tapczan i meblościanka. Mało sportowych klubów. I kolejny przykład: dzieci chciały mieć w domu dalmatyńczyka albo spaniela, dziś zamiast zwierzaków najmłodsi preferują gry na konsoli – a psy posiadać wolą kobiety. Psiaki typu mikro, których niedawno nie nazwano by psami. Bycie na czasie w każdej „dyscyplinie” jest do wykonania, ale i kosztowne. Czy rzeczywiście jest ważne i sprawia nam ogromną radość?
Wszystkie osoby zainteresowane modą zapraszamy do naszego blogu gdzie znajdziesz „Artykuły dla kobiet„.