Jak zostać aukcjonerem dzieł sztuki?

Często już we wczesnej młodości wiemy, co chcemy robić w swoim życiu. Co jednak, jeśli pasjonuje nas sztuka, ale… nie potrafimy namalować nawet najprostszego, w miarę ładnego obrazka?

W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zostać… aukcjonerem dzieł sztuki. Tak, od teraz naszą specjalnością będą aukcje sztuki a naszym domem – dom aukcyjny. Pytanie – co zrobić, by do tego dojść?

Po pierwsze – aukcje

Jeśli chcemy przekonać się, jak wygląda nasza potencjalna praca, musimy na samym początku zobaczyć aukcjonera „na żywo”. Jest to prosta sprawa – wystarczy, że zobaczymy jak wyglądają aukcje malarstwa, czy też może szerzej rozumianej sztuki.

Po drugie – wykształcenie

Jeśli decyzja o zostaniu aukcjonerem nadal jest w nas twardo zagruntowana, koniecznie musimy wybrać się na studia. Z pewnością dla większości potencjalnych specjalistów w tej dziedzinie nie będzie to łatwy czas. Z drugiej strony, trwając przez kilka lat na studiach, umacniamy się w podjętej decyzji i przekonywujemy się co do niej. Pamiętajmy – naszym celem jest dyplom z historii sztuki. I to najlepiej na poziomie doktoranta.

Po trzecie – szkoła aukcyjna

Aukcje nie są zbyt popularnym sposobem obrotu dziełami sztuki w naszym kraju. Dlatego też nie powstały tutaj profesjonalne szkoły, które czegoś takiego miałyby uczyć. Warto więc rozejrzeć się za granicą. Jest tam sporo szkół, które specjalizują się w tym temacie. Nasza porada – sprawdźmy oferty szkół, znajdujących się na terenie Stanów Zjednoczonych.

Po czwarte – nauka biznesu

Żeby zostać profesjonalnym aukcjonerem, koniecznie musimy posiadać bogate wykształcenie ekonomiczne. Oczywiście nie tylko z zakresu prawa podaży, ale też z szerokiego zakresu przepisów prawnych, rachunkowych, podatkowych itd. Jednym słowem, idąc w tym kierunku, warto rozbudowywać swoje naukowe portfolio.

Po piąte – bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz zostać ekspertem w swojej dziedzinie, koniecznie musisz być na bieżąco z aktualnymi trendami w sztuce. Musisz wiedzieć, co aktualnie jest na topie, co ma określoną wartość i czego rynek chce się pozbyć. Musisz orientować się w cenach, być na bieżąco z zawartością katalogów aukcyjnych… Jednym słowem, musisz wiedzieć jak działa rynek i co w danym momencie się na nim dzieje. Powierzchowna wiedza w tym zakresie najzupełniej nie wystarczy!

Po szóste – ucz się i pracuj!

Jeśli uważasz, że już dość się namęczyłeś, by zostać dobrym aukcjonerem, to zdecydowanie nie nadajesz się do tego zawodu. Dlaczego? Ponieważ to dopiero początek na trudnej drodze Twojego zawodowego życia. Nie zapominaj, że po przyjęciu do pracy przez dom aukcyjny, stale (czyli do końca aktywności zawodowej), będziesz się uczył. Poznasz nowych ludzi, dowiesz się o ich metodach pracy a także przekonasz się, że warto być otwartym na krytykę.

Po siódme – zdobądź znajomości

Jeśli chcesz być dobry w swojej pracy, koniecznie musisz zdobyć odpowiednie znajomości w branży. Musisz znać osoby, które w tym świecie mają najwięcej do powiedzenia. Warto też wybierać się na imprezy i wystawy kulturalne.