Jakie auta importujemy z Niemiec?

Volkswagen Group, w skład której obok Volkswagena wchodzą takie marki jak Audi, Skoda czy Lamborghini to drugi pod względem sprzedaży samochodów producent samochodowy na świecie. Od kilkunastu lat głównie samochody sprowadzane z naszej zachodniej granicy cieszą się ogromnym zaufaniem wśród polskich kierowców. Czym wyróżnia się Volkswagen na tle pozostałych producentów samochodowych?

Początek działalności Volkswagena datuje się na połowę stycznia 1934 roku. Niespełna 80 lat temu Ferdinand Porsche zaprezentował niemieckiemu rządowi pierwowzór historycznego Garbusa. Była to odpowiedź wobec wymogów ówczesnego przywódcy – Adolfa Hitlera, który spodziewał się rozpoczęcia sprzedaży niedrogiego, pojemnego oraz rodzinnego samochodu. Hitler chciał w zamiarach odciążyć kolej, która wraz z postępem czasu stawała się coraz słabiej wydajna. Po zaprezentowaniu kilku prototypów w 1938 roku zatwierdzono projekty VW Garbusa, a 3 lata później uruchomiono jego sprzedaż. W sumie stworzono przeszło 600 egzemplarzy Volkswagena Garbusa.

W czym tkwił fenomen Garbusa? Złożyło się na to wiele czynników. Jednym z nich była ponadprzeciętna jak na tamtejsze czasy wytrzymałość samochodu. Również obecnie podzespoły poszczególnych samochodów VW jak np. części do VW Passat b5 cieszą się opinia jednych z najwytrzymalszych auto części na tle konkurencji. W ówczesnych czasach pojazdy Volkswagena były kojarzone głównie z wytrzymałością. Nabywając Volkswagena typu 1 kierowcy mieli pewność, że zakupili solidny, precyzyjnie zaprojektowany pojazd, który będzie im służył w przeciągu wielu kolejnych lat.

Przystępna cena Volkswagena Garbusa oraz sukcesywne prezentowanie nowych aut sprawiły, że VW w niedługim czasie włączył się do ścisłej czołówki producentów samochodowych. W 1973 roku miała miejsce premiera równie kultowego modelu jakim bez wątpliwości stał się VW Passat. Rok później zaprezentowano nie mniej przełomowe auto którym jest Volkswagen Golf, a po upływie dwóch kolejnych lat miał miejsce debiut modelu Polo. Kolejno wypuszczane auta VW stawały się hitami sprzedaży. Wraz z nowoczesnymi autami koncernu otwierano również specjalistyczne warsztaty samochodowe z częściami. Na początku działalności te spotykały się z negatywnymi emocjami i niespecjalnie przyciągały ze sobą klientów, ale obecnie, gdy przejeżdżając niemiecką autostradą wpadnie nam w oko wielki napis np. części do VW Caddy to nikogo to nie dziwi. Warsztaty oraz sklepy z częściami samochodowymi powstają i wciąż będą powstawały, dopóki samochody nie będę bezawaryjne, a na całkowicie nie psujące się samochody na przestrzeni kilku najbliższych lat raczej nie mamy co liczyć.

Nieustannie od wielu lat Volkswagen kojarzony jest z tworzeniem przede wszystkich mało awaryjnych samochodów. Sama marka została ostatnio najchętniej sprowadzanym autem w Polsce. Powstało nawet wiele przedsiębiorstw, jakie zawodowo zajmują się importowaniem pojazdów zza naszej zachodniej granicy. Niestety wiele aut z importu jest uszkodzonych, a następnie poddaje się je rozmaitym zabiegom blacharskim w Polsce. Spora ilość profesjonalnych sprzedawców samochodowych decyduje się również na powszechnie znany zabieg cofnięcia licznika samochodowego. Niezależnie od tego spora ilość Polaków i tak jest skłonnych na kupno ukochanego auta VW przez wgląd na naprawdę dużą ilość solidnych i tanich zamiennych auto części. Poszukując gdziekolwiek części do VW Touran – czy to w sklepie motoryzacyjnym, czy na giełdzie części możemy zdać sobie sprawę o powszechności większości części VW. Zatem przypuszczenie, iż części z przeznaczeniem do VW jest mnóstwo na rynku motoryzacyjnym spośród wszystkich marek samochodowych prawdopodobnie nie jest na wyrost.