Jakie skarpety do biegania wybrać?

O wygodzie podczas biegania decyduje nie tylko wybrana przez nas odzież i obuwie, ale także na pozór mniej ważne dodatki, takie jak czapka, rękawiczki czy skarpetki. Szczególnie duży wpływ na wygodę biegu będą miały skarpety, które zabezpieczają stopy przed drobnymi otarciami, odciskami i odparzeniami. W przypadku profesjonalnych modeli skarpet do biegania, takich jak skarpety x-socks, dodatkowo amortyzują one część wstrząsów docierających w głąb tkanek miękkich, minimalizują tym samym ryzyko wystąpienia drobnych urazów, ze skręceniem stawu skokowego włącznie.

Jeśli szukasz idealnych skarpet na trening lub profesjonalnych skarpet startowych, poniżej znajdziesz kilka wskazówek, dzięki którym łatwiej będzie znaleźć Ci skarpety idealnie dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Na co zatem zwrócić największą uwagę, gdy chcesz kupić dobre jakości skarpety do biegania?

Skarpety na lato i na zimę

Pamiętaj, że dobrej jakości skarpety powinny zapewnić optymalny komfort cieplny, odpowiedni dla określonych warunków pogodowych i klimatycznych. Jeśli biegasz latem, sięgasz po lekkie i przewiewne skarpety wyposażone w rozbudowane systemy wentylacyjne – w specjalne panele wentylacyjne rozmieszczone w strategicznych punktach stopy, dla zapewnienia lepszej cyrkulacji powietrza w bucie. Dobrym przykładem takich skarpet mogą być stopki lub sportowe skarpety x-socks do biegania w cieplejszych miesiącach roku. Jeśli szukasz skarpet do biegania na zimę, rozejrzyj się za skarpetami wykonanymi z materiału o większej gramaturze. Dobrze, jeśli będą to skarpety termoaktywne, które nie tylko pomogą w utrzymaniu właściwej, wysokiej temperatury wewnątrz buta, ale które jednocześnie ograniczą proces naturalnego pocenia się stóp w czasie wysiłku fizycznego. Termoaktywne skarpety x-socks wchłoną nadmiar wilgoci i wydalą ją na zewnątrz materiału, a w połączeniu z dobrej jakości obuwiem, również na zewnątrz butów. Dzięki temu trening biegowy w czasie chłodniejszych dni będzie bardziej komfortowy i bezpieczniejszy dla Twojego zdrowia.

Skarpety stabilizujące i amortyzujące

Wśród profesjonalnych skarpet dla biegaczy, na przykład wśród skarpet x-socks, znajdziesz modele wyposażone zarówno w specjalne panele zwiększające amortyzację stóp w butach, jak i modele skarpet z dodatkowymi ściągaczami wokół stawów skokowych i palców, które mają minimalizować ryzyko powstania groźnej w skutkach i niemal zawsze wyjątkowo bolesnej kontuzji.

Skarpetki sportowe x-socks z amortyzacją będą dobrym wyborem dla osób używających twardego obuwia startowego, a także dla osób powracających do treningu biegowego po przebytej kontuzji stopy. Po skarpety z panelami zwiększającymi stabilizację stawów skokowych powinny sięgnąć osoby, które mają problem z nawracającymi skręceniami kostek, a także te osoby, które biegają w trudnym terenie – dla zwiększenia bezpieczeństwa biegu po śliskiej i nie zawsze równej nawierzchni.

Niezależnie od tego, po jaki rodzaj skarpet do biegania sięgniesz, pamiętaj, by były to skarpety dopasowane rozmiarem do wielkości Twoich stóp. Zbyt duże skarpety mogą ślizgać się w bucie, przyczyniając się do powstania bolesnych otarć. Skarpety zbyt małe zmniejszą komfort biegu, mogą przyczynić się również do powstawania odcisków, a nawet stać się przyczyną groźnej w skutkach kontuzji.