Język turecki coraz bardziej popularny

Nieubłagalnie zbliża się zakończenie wakacji… Jeśli interesujesz się kulturą turecką i tym specyficznym językiem to właśnie teraz masz odpowiednią okazję, by zacząć uczęszczać na kurs tureckiego.

Dla wszystkich interesantów turecki warszawa polecamy Szkołę Języka Tureckiego w Warszawie – LISAN. Tu Nauka języka tureckiego jest przyjemnością, a jednocześnie bardzo efektywną. Uczymy języka już w parę miesięcy! Nauka tureckiego odbywa się w małych (zazwyczaj 8-12 osobowych) grupach z lektorem lub native speakerem. Nauka tureckiego wbrew pozorem wcale nie jest skomplikowana. Język ten należy do języków aglutynacyjnych, odznaczających się silną harmonią samogłoskową. Podstawowy szyk tureckiego zdania oparty jest na zasadzie podmiot-dopełnienie-orzeczenie. W języku brak klasy rzeczownikowej oraz rodzaju gramatycznego. Istnieje natomiast dość mocne zaakcentowanie osób (podmiotu) oraz form grzecznościowych. Ponadto szkoła przewidziała dla wszystkich kursantów świetne rabaty! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej to dzwoń! Czekamy na Ciebie!

Ciekawostki językowe dla zainteresowanych:

Język turecki, a dokładniej Türkçe czyt. türk dili stał się w ostatnich latach bardzo popularny. Odpowiedzią na ten “boom” jest co raz większa ilość szkół językowych, które oferują naukę języka w trybie online lub tradycyjnie w siedzibie firmy. Jeśli i Ty, Drogi Czytelniku, należysz do grona Turkoholików, ale zaczynających dopiero naukę języka, z całą pewnością powinieneś przeczytać ten artykuł.

Język turecki należy do oguzyjskiej rodziny językowej. Jego korzeni można upatrywać się z podgrupy języków tureckich, dzięki czemu jest kojarzony w dużym stopniu z takimi językami jak: azerski, turkameński, kaszkajski czy gaugaski. Językiem tureckim włada około 83 mln. ludzi na świecie. Głównie są to obywatele terenów Europy Wschodniej, Azji Środkowej oraz Syberii. Wzrastające zainteresowanie językiem tureckim sprawiło jednak, że mówią nim również, oprócz mieszkańców Grecji, Iraku, Bułgarii czy Macedonii, mieszkańcy Europy Zachodniej, a zwłaszcza Niemiec.

Ważne zwroty:

gün aydın – dzień dobry (mówimy do 12.00)
iyi günler – dzień dobry (mówione cały dzień i wieczorem także jako pożegnanie)
iyi akşamlar – dobry wieczór (także jako pożegnanie)
iyi geceler – dobranoc (kiedy jest już naprawdę późno)
tatli rüyalar – słodkich snów
merhaba – cześć (standardowa forma na powitanie)
selam – cześć, witaj, pozdrawiam (szczególnie młodzi ludzie)
selamünaleyküm / selamaleyküm – pokój z wami (starsze pokolenia). Na selamaleyküm trzeba odpowiedzieć aleykümselam.
hoş geldiniz/ hoş geldin – witajcie/witaj (gdy chcemy przywitać gości składających wizytę), gość odwzajemnia się: hoş bulduk – miło mi/nam pana/panią widzieć lub hoş buldun – miło mi cię widzieć.
hoşça kal – cześć (na pożegnanie)
yakında görüsürüz – do zobaczenia później