Kardiologia – kluczowa dziedzina medycyny

Kim jest kardiolog i za co odpowiada dziedzina nauki i medycyny zwana kardiologią?

Może się wydawać, że odpowiedź na to pytanie jest oczywista, ale z różnych względów wcale tak nie jest.

Zacznijmy od tego, że osoby, które nigdy wcześniej nie miały ani osobiście, ani w rodzinie do czynienia z chorobami serca, zwykle nie wiedzą też, czym zajmuje się na co dzień lekarz kardiolog. Zadania samej kardiologii również są dla nich obce.

Tym bardziej, w chwili taka choroba związana z pracą i prawidłowym działaniem serca się w domu pojawia, warto przyjrzeć się zadaniom, jakie w ramach jej leczenia i przywracania organizmu do formy, realizuje właśnie ekspert od kardiologii.

W czym specjalizuje się kardiolog?

Nie bez powodu mówi się, że lekarz kardiolog jest sercowym specjalistą. Nie chodzi tu oczywiście o sprawy miłosne, a ściśle o funkcjonowanie tego niezwykle dla nas ważnego narządu. Bez kardiologa, nie ukrywajmy większość dzisiejszych chorób byłaby bardzo trudna lub wręcz niemożliwa do leczenia.

To własnie kardiolog dzięki swojemu specjalistycznemu wykształceniu i latom pracy w zawodzie (doswiadczenie ma tu duże znaczenie!, jest w stanie szybko ocenić skalę choroby, stan organizmu i zaproponować adekwatne do problemu leczenie.

Polska kardiologia dzieli się dziś na dwie główne specjalizacja: ogólna (dotycząca ludzi dorosłych) i dziecięca (związana z leczeniem m.in dziecięcych wad serca)

Zgodnie z formalną definicją, sama kardiologia jest precyzyjną nauką i zarazem niezwykle szeroką dziedziną współczesnej medycyny zajmującą się chorobami i wadami całego układu sercowo-naczyniowego.