Katalog przedsiębiorstw

Opracowanie katalogu przedsiębiorstw stanowi poważne przedsięwzięcie. Należy bowiem rozeznać się dokładnie w rynku firm/przedsiębiorstw. Zbieranie informacji niezbędnych do sporządzenia takiego katalogu zajmuje dużo czasu. Można powiedzieć że główną cechą wymaganą w procesie tworzenia katalogu firm jest informacja. o tym jakie firmy na danym terenie/obszarze się znajdują i jakie firmy można spotkać. Dzięki temu nasza wiedza dotyczące wszystkiego co dotyczy owych firm będzie bardzo szeroka.

Odpowiednio uporządkowane firmy w katalogu zostaną podzielone na branże. Owe branże to na przykład: firmy budowlane, firmy handlowe, firmy remontowe, firmy doradcze i inne rodzaje firm oraz przedsiębiorstwa. Firmy są to jednostki gospodarcze które działają na rynku – zaś katalog przedsiębiorstw ma informować szczegółowo o ich danych adresowych oraz – o profilu działalności tychże firm. Dzięki informacjom jakie znajdują się w katalogu potencjalni klienci mają dostęp do adresów oraz danych firm takich jak np. adres strony internetowej.

Firma może przedstawić w katalogu swoje dane – takie jak NIP, chociaż nie jest to obowiązkowe. Ogólnie wiec katalog firm zawierać będzie takie dane jak: nazwa firmy, adres, telefon do firmy, adres internetowy, słowa kluczowe (frazy zawierające od 1 do kilku wyrazów aby łatwiej było szukać), mapę (w celu znalezienia lepszego dojazdu). Lista firm według działów – branż, lista firm według miejscowości, oraz innych kryteriów – to wszystko jest możliwe w internecie. Natomiast problem staje się większy gdy chodzi o katalogi papierowe -gdyż może nie każdy chce czy umie korzystać z katalogów internetowych.

Katalogi książkowe są tak ułożone że alfabetycznie są przedstawione wykazy firm. Niektóre strony są pogrupowane branżowo – każdej branży jest przypisany oddzielny kolor tak by łatwiej było szukać. Katalogi firm trzeba na bieżąco aktualizować. W internecie – jest to sprawa prosta, gdyż tutaj przede wszystkim jest to kwestia dodawania kolejnych profili firmowych do katalogów, gorzej się sprawa zaczyna przedstawiać kiedy mamy do czynienia z książkowym katalogiem.

Tutaj zazwyczaj co roku wydawana jest nowa edycja która zawiera uzupełnione informacje o nowych firmach, jak tez muszą zostać z niego usunięte firmy które się wycofały z rynku. Dzięki temu wszelkie informacje o firmach będą tutaj uzupełniane na bieżąco i nie będzie żadnego problemu.