Leczenie kataru u niemowlaka

Zwykły katar w przypadku małego dziecka jest dość męczącym schorzeniem. Niemowlak nie potrafi poradzić sobie z zapchanym nosem, złości się, jest rozdrażniony i ma kłopoty ze spaniem oraz jedzeniem. Przyczyn nieżytu nosa może być wiele, od alergii i niegroźnej infekcji począwszy, a na niebezpiecznym zakażeniu bakteryjnym skończywszy.

Katar katarowi nie równy

Małe dzieci najczęściej zmagają się z katarem wirusowym. Infekcja zazwyczaj zaczyna się od kichania i cieknącej z nosa wodnistej, przezroczystej wydzieliny, która po 2-3 dobach gęstnieje, staje się mętna i biała. Infekcji wirusowej może towarzyszyć niewielki stan podgorączkowy oraz lekki kaszel. Przezroczysty, lejący się katar, któremu towarzyszy kichanie oraz swędzenie oczu może być wynikiem alergii. Jeżeli wydzielina z przezroczystej zmieni się na żółtą lub zieloną może to  świadczyć o katarze bakteryjnym, którego nie należy bagatelizować, gdyż ropna infekcja może zaatakować zatoki, oskrzela, a nawet płuca dziecka.

 

Jak pomóc dziecku z katarem?

Aby ułatwić dziecku oddychanie należy podłożyć ręcznik pod materac łóżeczka tak, aby główka dziecka była nieco wyżej od tułowia. Podczas kataru utrudnione jest także karmienie noworodka i niemowlaka. Dlatego dziecięcy nosek trzeba regularnie oczyszczać aspiratorem lub gruszką. Roztwór soli morskiej oraz leki homeopatyczne np. krople Euphorbium pomogą skutecznie pozbyć się utrudniającej oddychanie wydzieliny. Podrażnioną skórę należy smarować maścią majerankową, która ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe oraz działa ściągająco na skórę oraz błony śluzowe i zapobiega otarciom. Dziecko zmagające się z nieżytem nosa musi mieć regularnie uzupełniane płyny, dlatego nie można zapomnieć o systematycznym dopajaniu malucha.

Jeśli mimo leczenia katar u niemowlaka nie ustępuje po siedmiu dniach może być objawem alergii na roztocza kurzu, sierść, pyłki roślin lub któryś ze składników pokarmowych. Przewlekły i powracający katar może także świadczyć o przerośniętych i uciskających migdałach i z całą pewnością nie powinien być lekceważony.