Klimatyczna restauracja i obrusy z charakterem

Wybierając się do restauracji praktycznie wszyscy skupiamy się wyłącznie na jedzeniu, jakie ona serwuje. Różnorodność dań to główna cecha dobrego lokalu. Mimo tego, sam wystrój pomieszczeń również jest bardzo ważny. Chociaż niewielu klientów zdaje sobie z tego sprawę, aranżacje mogą mieć wpływ na smak potraw. Chodzi tu o skomplikowane procesy zachodzące w naszej podświadomości. Informacje uzyskane, dzięki bodźcom wzrokowym są przesyłane do mózgu i częściowo wpływają na odbiór bodźców smakowych.

Pomimo, że brzmi to skomplikowanie, to jednak jest całkiem proste do zaobserwowania. Każdy z nas woli jeść w przytulnym miejscu, które wydaje mu się być estetycznym, eleganckim. Pięknie zgrana całość poprawia ogólny efekt. Stół i jego udekorowanie są tak ważne, że producenci, tak zwanej bielizny stołowej prześcigają się w produkcji specjalistycznych nakryć. Tworzone z myślą o lokalach obrusy do restauracji, nakładki, bieżniki, serwety i serwetki to dość spory dział przemysłu tekstylnego. Przez pewien czas wyjątkowo popularne były nakrycia jednorazowe. Owszem, świetnie spełniały się na dużych bankietach, po których zostawało dużo plam, jednak nie prezentowały się tak wyśmienicie, jak obrusy wykonane z wysokiej jakości włókien. Obecnie modne są obrusy plamoodporne. Wraz z nimi powstają również dodatki w postaci serwet czy bieżników produkowane na tej samej zasadzie. Dopracowana struktura włókien sprawia, że są proste w pielęgnacji, a jednocześnie cudownie wyglądają. Jako, że obrus jest jedynie podstawowym nakryciem stołu, warto połączyć go z innymi elementami. Gwarancją atrakcyjnych kompozycji będą dobrze dobrane nakładki i bieżniki, które mogą współgrać nie tylko z obrusem, ale i znajdującą się na nich zastawą. Najlepiej jest dopasowywać je na zasadzie przemyślanych kontrastów. W ten sposób możemy wyeksponować konkretne pozycje. Ciemne kolory nałożone na biały obrus podkreślają jego biel.

Natomiast jasne dodatki rozświetlają zbyt ciemną tonację całości. Widać to nie tylko na przykładzie nakładek czy bieżników. Także bankietówki, które z reguły są dość jasne najlepiej prezentują się na ciemnym tle. Poza tym, w wystroju blatu z pewnością odnajdą się obrusy serwety. Mogą one być używane wraz z obrusem bądź stanowić odrębną dekorację stołu. To, jak je wykorzystamy zależy już od indywidualnego gustu.