Kompakt kompaktowi nierówny

Do niedawna większości z nas aparaty kompaktowe kojarzyły się ze sprzętem kiepskiej jakości. Popularne ‘małpki’ nie były zbyt zaawansowane technologicznie, a ich niska cena szła w parze z niezbyt dobrą jakością. Zdjęcia wykonane kompaktem znacznie różniły się od tych zrobionych lustrzanką. Nie były zbyt ostre, miały kiepskie kolory i nie odzwierciedlały drobnych szczegółów. Dziś sytuacja uległa kolosalnej zmianie.

Współczesne aparaty kompaktowe

Dzisiejsze aparaty cyfrowe w niczym nie przypominają tych sprzed kilku lat. Już na pierwszy rzut oka widać, że są znacznie mniejsze i poręczniejsze od swoich poprzedników, a do ich produkcji używa się także znacznie lepszych materiałów. Współczesne aparaty (np. aparat Sony DSC-TX 20) są odporne na wstrząsy i upadki oraz działanie wody, mrozu czy piachu. Co więcej dziś także w kompaktach instalowane są obiektywy i mikrofony stereofonicznej najwyższej jakości. Czy jeszcze kilka lat temu ktoś by w ogóle pomyślał, że do nakręcenia rodzinnego filmu nie będzie potrzebna kamera cyfrowa, a jedynie zwykły aparat? Zapewne nie. Ale to właśnie dzięki tym wszystkim funkcjom aparaty kompaktowe zdecydowanie zdominowały rynek sprzętu fotograficznego.

Nowości na rynku aparatów

Producenci sprzętu foto regularnie wypuszczają na rynek nowe modele aparatów, które są coraz bardziej zaawansowane technologicznie. I tak kompakty Sony mają nawet 18,2 megapikseli, a dzięki zastosowaniu przetworników o tak wysokiej rozdzielczości zdjęcia są niezwykle realistyczne i pokazują najmniejsze szczegóły np. piegi na twarzy dziecka. Mocny zoom sprawia, że nawet znacznie oddalony obiekt wypełnia kadr, a wspaniała stabilizacja obrazu pozwala na wykonywanie zdjęć w ruchu. Co więcej współczesne aparaty mają znacznie szybszy czas reakcji niż ich poprzednicy, a duży wyświetlacz LCD znacznie ułatwia pracę. Do niedawna rozterki fotografa dotyczyły wyboru modelu lustrzanki. Dziś pasjonaci fotografii zastanawiają się czy nie porzucić lustrzanki na rzecz małego, lekkiego i zaawansowanego technologicznie aparatu kompaktowego.

Inteligentne, stylowe i odporne na zniszczenie cyfrowe aparaty kompaktowe sprawiają, że zdjęcia są niezwykle realistyczne, a filmy Full HD nie odbiegają jakością od tych nakręconych dobrymi kamerami cyfrowymi.