Księgowość w jednoosobowej działalności
Gdy prowadzi się jednoosobową działalność pojawia się pokusa, by samodzielnie zająć się tematem księgowości w firmie. Czy jest to rzeczywiście dobre rozwiązanie? Chociaż na rynku dostępne są programy do prowadzenia księgowości (o których poniżej), warto dobrze przemyśleć decyzję o nie zatrudnianiu księgowej. Na obsługę każdego programu trzeba bowiem przeznaczyć trochę czasu, szczególnie na początku, gdy dopiero nabiera się wprawy. Jeżeli zatem ktoś nie dysponuje odpowiednią ilością czasu na naukę – lepiej niech wybierze płatną obsługę księgowej.
Outsourcing usług księgowych
Na rynku funkcjonuje wiele biur rachunkowych, które zajmują się obsługą małych firm i działalności gospodarczych. W zależności od miasta cena takich usług może się różnić, jednak zwykle nie przekracza kilkuset złotych. Absolutnie nie trzeba zatem zatrudniać księgowej na etat, o czym nie zawsze wiedzą młodzi przedsiębiorcy, którzy dopiero raczkują w biznesie. Outsourcing usług księgowych to najpopularniejsze rozwiązanie. Kilka razy w miesiącu trzeba skontaktować się ze swoją księgową, przekazując jej różne dokumenty (na przykład faktury). Część dokumentów można też wysyłać online, dlatego też w niektórych przypadkach księgowa pracuje zdalnie, a osobisty kontakt praktycznie nie jest konieczny.
Księgowość prowadzona samodzielnie
Dla chętnych i nie bojących się nowości i nauki, dobrym pomysłem będzie prowadzenie księgowości we własnym zakresie. Współcześnie, gdy każdy praktycznie ma dostęp do internetu, można korzystać z narzędzi online czy wsparcia profesjonalnych stron, a także z programów do prowadzenia księgowości. Niektóre z nich, takie jak na przykład RAKS – program do pełnej księgowości dla biura rachunkowego – z powodzeniem może być wykorzystywany przez firmy z branży handlowej, usługowej czy produkcyjnej. Program jest prosty w obsłudze, wręcz intuicyjny, co w praktyce oznacza, że nawet osoba bez specjalnego przeszkolenia poradzi sobie z tymi komendami pojawiającymi się w trakcie użytkowania.
Wykupienie licencji do używania tego programu to zatem jedna z opcji na samodzielne zajęcie się księgowością. Wsparcie techniczne ze strony konsultantów, niskie koszty oraz całkowite bezpieczeństwo danych – to kolejne atuty tego rozwiązania. Użytkownik zostaje przeszkolony, oraz otrzymuje realną pomoc podczas korzystania z programu. To umożliwia uczenie się krok po kroku prowadzenia księgowości we własnym zakresie.
Dla kogo księgowość prowadzona samodzielnie?
Właściciele niedużych biznesów i działalności gospodarczych to z reguły osoby nastawione na pracę i rozwój. Prowadzenie własnej firmy to przecież przygoda wymagająca sporo uwagi i poświęcenia. Często mówi się wręcz o tym, że to zdecydowanie więcej pracy niż na etacie. Biorąc pod uwagę taką charakterystykę osób prowadzących swoje działalności, wiele z nich może zająć się księgowością we własnym zakresie, przynajmniej na początku, aby obniżyć koszty. Na którymś etapie z pewnością jednak trzeba będzie oddelegować część zadań, szczególnie jeżeli firma będzie wykazywała coraz większe obroty i przychody, a samodzielne rozliczanie wszystkiego stanie się wysiłkiem ponad miarę.