Kupno apartamentu jako inwestycja

Dobra luksusowe w panującym kryzysie ekonomicznym mocno tracą na wartości. Te, które jeszcze parę lat temu wydawały się poza naszym zasięgiem, obecnie możemy nabyć po niespotykanie niskich cenach. Tak właśnie dzieje się z apartamentami, zwłaszcza tymi położonymi w krajach o największym, ujemnym wzroście gospodarczym, takich jak Hiszpania czy Grecja. Tam wartość luksusowej nieruchomości często bywa porównywalna z niewielką kawalerką w Warszawie.

Jeśli zatem dysponujemy odpowiednimi środkami finansowymi warto pomyśleć o tego typu inwestycji. Eksperci ekonomiczni przewidują, bowiem, iż z upływem lat apartamenty będą zyskiwać na wartości. Do tego czasu zaś mogą stanowić źródło regularnego, stałego zarobku, jaki płynie z ich wynajmu. Największym zainteresowaniem inwestorów cieszą się apartamenty położone w miejscowościach wypoczynkowych i turystycznych. To one, bowiem stały się ostatnimi czasy znacząco tańsze. Stąd też osoby prywatne, chcące zakupić na własny użytek komfortowe mieszkanie również chętnie lokują w nich swoje oszczędności.

Eksperci podkreślają natomiast, iż należy wziąć pod uwagę kilka czynników wybierając najlepszy apartament, w tym przede wszystkim przewidywane zyski oraz wydatki związane z jego utrzymaniem. Dobrą inwestycją okażą się zapewne lokale położone zarówno w Bułgarii jak i Portugalii, jednak te ostatnie będą generowały znacznie większe koszty. Developerzy powinni także uprzednio zapoznać się z regulacjami prawnymi obowiązującymi w danym kraju, zwłaszcza zaś tymi, które dotyczą pozwoleń na budowę. Część inwestorów decyduje się ponadto na kupno apartamentów zlokalizowanych w największych europejskich miastach i centrach biznesowych, takich jak Londyn, Paryż, Berlin czy Praga.

W tym przypadku zyski są generowane głównie z bieżącego wynajmu. Cały czas, bowiem zwiększa się liczba przyjezdnych tam osób zarówno w celach służbowych jak i turystycznych. Eksperci przewidują natomiast, iż tego typu apartamenty także, choć w mniejszym stopniu zyskiwać będą z czasem na wartości. Dysponując, zatem kwotą pieniężną pozwalającą na podobną inwestycję, warto wziąć ją pod uwagę. Zwłaszcza, że jako jedna z niewielu stanowi jednocześnie źródło stałego, bieżącego dochodu oraz możliwość znacznego zysku w przyszłości.