Kursy DTP dla zawodowców i nie tylko

Jedną ze zdolności, którą powinien charakteryzować się grafik komputerowy stanowi łamanie tekstu, dodawanie grafiki oraz – najogólniej mówiąc – przygotowanie składu publikacji do wydruku, tzw. DTP. Znajomość taka jest wielokrotnie pożądana przez pracodawców, dlatego warto dowiedzieć się chociaż trochę na ten temat.

Najbardziej wartościowe są wszelkie kursy DTP. Dzięki specjalistycznym warsztatom interesant może poznać nie tylko założenie tej dziedziny, ale również nieco bardziej zagłębić się w temat. Warsztaty z technik DTP na ogół zespalają wiedzę z kilku najważniejszych programów, czyli Adobe InDesign, Adobe Photoshop i Adobe Illustrator. Interesanci dowiadują się podstawowych informacji dotyczących zasad kreowania grafiki komputerowej i własnych materiałów reklamowych, składu komputerowego oraz sporządzania publikacji do druku. Nabywają użytecznych umiejętności co do druku cyfrowego lub offsetowego oraz potrafią dostosowywać kolory, tekst bądź grafikę. Dzięki niewielkim grupom mogą ekspresowo przyswajać wiedzę. Interesanci zazwyczaj otrzymują w cenie warsztatów wszystkie potrzebne materiały a także certyfikaty dokumentujące przebycie kursu. Przydają się one w razie starania się o określone stanowisko pracy. Można się również spodziewać wyżywienia oraz bezpłatnych napojów w czasie zajęć. Warsztaty takie trwają co najmniej kilka dni. Każdy program wymaga dogłębnego omówienia i przekazania przez doświadczonych nauczycieli wielu użytecznych porad. Cały czas można liczyć na pomoc wykładowców. Przygotowaniu publikacji do druku służy najbardziej oprogramowanie Adobe InDesign, na którym zainteresowani uczą się tak samo zasad pracy z tekstem i kolorem, jak i drukowania materiałów. Jeżeli wybierzemy warsztat jedynie z tego programu, wtedy wgłębimy się dokładniej we wszystkie sekrety oprogramowania i będziemy rewelacyjnie przygotowani na stanowisko w dziale DTP. Dobrze, jeśli interesanci mają już ogólną wiedzę z zakresu grafiki wektorowej i rastrowej i biegle obsługują komputer. Wtedy łatwiej jest przebrnąć przez coraz trudniejsze zagadnienia i szybciej przyswoić pożądaną wiedzę.

Zaznajomieni z tematem DTP umieją bez kłopotu zaprojektować makietę przyszłej publikacji, a także są biegli w specjalistycznym słownictwie spadów czy ustawianiu przestrzeni barw na CMYK. Z czasem przygotowanie plików staje się coraz łatwiejsze i pewne czynności wykonuje się z zamkniętymi oczami. Trzeba tylko odrobinę chęci i zaciekawienia tego rodzaju tematyką, a wszystko pójdzie łatwo. Specjaliści w dziedzinie DTP mogą być pewni zatrudnienia we wszelkich agencjach wydawniczych i reklamowych. Wszędzie, gdzie niezbędny jest profesjonalny skład albo łamanie tekstu na potrzeby gazet, ulotek bądź innych materiałów promocyjnych.