Laktacja u człowieka

609_3430643

Laktacja u człowieka

Laktacja pojawia się po porodzie i trwa przez okres potrzebny do wykarmienia młodych. Karmienie piersią po latach niełaski stało się znów popularne wśród młodych matek i jest propagowane, jako najzdrowszy sposób żywienia noworodków i niemowląt. Aktualnie uważa się, że pokarm naturalny jest najodpowiedniejszy dla noworodka i niemowlęcia. Jego skład zapewnia optymalny rozwój fizyczny i umysłowy. Podkreślane jest niezwykłe znaczenie naturalnego karmienia dla rozwoju emocjonalnego dziecka. Pokarm kobiecy wytwarzany przez zdrową matkę w pełni zaspokaja zapotrzebowanie pokarmowe noworodka i niemowlęcia.

Właściwości obronne pokarmu kobiecego

U noworodków i niemowląt do momentu wytworzenia się w pełni sprawnej bariery jelitowej istnieje korzystna dla noworodka możliwość przenikania do krwiobiegu noworodka przeciwciał zawartych w pokarmie matki. U niemowląt karmionych sztucznie przenikać będą obcogatunkowe białka, które mogą uczulać i doprowadzać do uczulenia na białko mleka krowiego. Mleko kobiece zawiera również bakteriobójczy lizozym i przeciwciała klasy sIgA, które są odporne na działanie enzymów trawiennych i chronią przewód pokarmowy noworodka przed zakażeniami.

Przeciwwskazania do karmienia piersią

Ze strony matki może występować zakażenie wirusem HIV, czy też, zakażenie HTLV-1, HTLV-2. Ze strony dziecka mogą być: wrodzone choroby metaboliczne; choroba syropu klonowego; brak odruchu ssania (zdarzają się jednak przypadki pobudzenia odruchu ssania przez regularne masowanie podniebienia).