Narzedzia, których potrzebuje spawacz.

Wiele firm specjalizujących się w produkcji towarów ciężkich jest zobowiązana do korzystania z specjalistycznych narzędzi tj. pozzycjonery czy obrotniki. Do mniej specjalistycznych narzędzi należy zaliczyć podesty. Są to pewnego rodzaju podwyższenia, dzięki którym pracownik może pracować przy pokaźnych obiektach jak: pociąg, autobus czy ciężarówki. Dzięki napędowi hydraulicznemu pracownik pracujący na takim podeście, może dowolnie regulować wysokość na której życzy sobie aktualnie pracować.

Czasem spawanie różnych fragmentów należy do trudniejszych zadań, z powodu ich rozmaitych kształtów. Ważne jest zatem, aby spawacz dysponował różnego rodzaju sprzęt, który w znacznym stopniu ułatwi mu spawania. Pierwszym z takich narzędzi jest stół obrotowy, który pozwala swobodnie obracać spawany element. Bardzo ważnym narzędziem są manipulatory spawalnicze. Dużym plusem tych przyrządów jest nie tylko ułatwienie pracy spawacza, ale przede wszystkim zagwarantowanie bardzo dobrej jakości spawu. W procesach, gdzie spaw musi być perfekcyjny, to narzędzie jest nieocenione. Wykorzystuję się ten sprzęt do spawania rzeczy zaokrąglonych jak krążniki czy rury.

Jednym z najczęściej wykorzystywanych maszyn w pracy fachowego spawacza są obrotniki. W fachowej terminologii są to przyrządy obrotowe. Obrotniki można podzielić ze względu na wykonywany obrót na: jedno płaszczyznowe, jedno płaszczyznowe z możliwością zmiany wysokości obrotu, wielo płaszczyznowe. Urządzenia te stosuję się najczęściej do spawania takich podzespołów jak: dachy autobusów i pociągów czy inne ramy. Trochę bardziej fachowe obrotniki dysponują funkcją podnoszenia danego przedmiotu. Dzięki tej funkcjonalności spawaczowi zagwarantowana jest najwyższa wygoda pracy.