Niezapomniana Pierwsza Komunia Święta

782106_portrait_of_8_year_old_girlWiększość dorosłych doskonale pamięta dzień swojej Pierwszej Komunii Świętej. Nic dziwnego, chwila przyjęcia pierwszego sakramentu Eucharystii jest dla ośmio, dziewięciolatka dużym przeżyciem. Drugoklasiści przez cały rok uczęszczają na lekcje religii i przygotowują się do tego wyjątkowego dnia. Biała suknia, elegancki garnitur bądź komunijna alba nadają uroczystości jeszcze bardziej podniosłego charakteru.

 

Komunia dawniej i dziś

Oglądając komunijne zdjęcia naszych dziadków możemy zauważyć, że ówczesne stroje były odświętne, ale skromne. Mimo ciężkich, międzywojennych czasów nasi przodkowie uśmiechali się do nas z czarno-białych fotografii. Nasi rodzice, choć żyli już w znacznie stabilniejszych czasach też nie odznaczali się bogatymi kreacjami. Przeglądając album z rodzinnymi zdjęciami można odnieść nieodparte wrażenie, że kiedyś Komunia Święta miała zupełnie inne znaczenie niż dziś. Istotą tego niezwykle ważnego, dla więżącego człowieka, dnia stanowiło przyjęcie Hostii i dołączenie do grona katolików. Eleganckie kreacje i prezenty schodziły na dalszy plan. Dziś sytuacja wygląda zgoła odmiennie. Do upragnionych komunijnych podarunków należą: aparaty, kamery, skutery i inne drogie gadżety.

Drugoklasiści, a właściwie ich rodzice, potrafią znieść wiele, aby tego dnia wyglądać wyjątkowo. Komunijne garnitury i sukienki potrafią kosztować niewiele mniej niż ślubne kreacje. Dziś już mało, kto wyprawia komunijne przyjęcie w domu. Obecnie w dobrym tonie jest zaprosić najbliższych do modnej restauracji.

Lista życzeń

Trudno w to uwierzyć, ale dzieci przygotowujące się do przyjęcia Pierwszej Komunii mają jasne preferencje odnośnie prezentów. Już nie wypada podarować dziecku zegarka, składaka Wigry 3, srebrnego medalika z Jezusem czy okazałego egzemplarza Biblii. Drugoklasiści chcieliby otrzymać konsole do gier, odtwarzacze mp3, rowery górskie, a nawet quady. Częstym prezentem dla drugoklasistów są także grube koperty wypchane banknotami. Ale czy taka inwestycja we wspomnienia się opłaci? Czy dziecko powinno kojarzyć przyjęcie sakramentu ze stertą drogich prezentów? A może warto postawić na prezent wyjątkowy, niebanalny i pamiątkowy? Bowiem o telefonach, grach i odtwarzaczach muzycznych dziecko bardzo szybko zapomni, a  nietypowa moneta czy medal przez całe życie będzie mu przypominała o tym niezwykłym wydarzeniu. Chcąc wybrać najodpowiedniejszy egzemplarz warto odwiedzić blog prowadzony przez ekspertów z dziedziny numizmatyki – Skarbnica Narodowa, a zwłaszcza zakładkę ‘opinie o Skarbnicy Narodowej’.

Może powinniśmy przez chwilę zastanowić się czy to zmierza w dobrym kierunku? Czy warto kształtować dziecięcy system wartości w ten sposób? Kwestia Komunii Świętych w wielu z nas wzbudza wiele wątpliwości. Dlaczego coraz częściej stawiamy na dobra materialne, a zapominamy o istocie naszego istnienia?