Nowy rok, nowe przepisy

ubezpieczenie-ocOd przyszłego roku wchodzą nowe przepisy, w myśl których klienci firm ubezpieczeniowych mają być dużo lepiej chronieni. Ma to związek z ustawą, która została uchwalona w drugiej połowie 2015 roku. Większość jej postanowień wejdzie w życie już od 1 stycznia 2016 roku, a reszta 1 kwietnia.

Nowe przepisy mają na celu głównie zastąpić stare prawo oraz oczywiście wprowadzić unijne reguły, które dotyczą wypłacalności ubezpieczycieli. Argumentem za zmianą istniejących przepisów jest fakt, iż w ostatnich latach pojawiło się wiele nowych opcji ryzyka, które nie były brane pod uwagę w starych zasadach. Głównym celem takiego modyfikacji prawa, jest zmiana podejścia do ryzyka oraz zapewnienie towarzystwom ubezpieczeniowym wyższych kapitałów i naturalnie wyższego poziomu ochrony. Automatycznie ma to implikować poziom bezpieczeństwa klientów, którzy korzystają z usług agencji ubezpieczeniowych. Nie można jednak również zapominać o tym, że taka zmiana pociągnie za sobą podwyżki za oferowane usługi. Jeżeli wymagamy od ubezpieczycieli zwiększenia wymogów kapitałowych, to naturalną rzeczą jest, iż będą oni musieli podnieść nieco ceny za swoje niektóre usługi, aby móc osiągnąć żądany efekt.

Inny zapis w ustawie mówi, że ubezpieczyciele są zobowiązani do przeprowadzenia analizy potrzeb, wiedzy, doświadczenia oraz aktualnej sytuacji finansowej klienta. Taka analiza musi zostać przeprowadzona przed podpisaniem umowy, która będzie mieć charakter inwestycyjny. Jest to zasada, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa klientów podczas kupna polisy. Bardzo ważną rzeczą jest, aby klient decydując się na zakup ubezpieczenia, nie kupował przysłowiowego kota w worku.

Eksperci podkreślają, że nowe przepisy będą ważne nie tylko dla towarzystw ubezpieczeniowych, lecz również dla klientów. Wobec tego, powinni oni dokładnie zapoznać się ze zmianami, głównie dla własnego dobra. Kupno OC samochodu jest rzeczą teoretycznie prostą, lecz kupno dobrego ubezpieczenia, to już sprawa nieco bardziej skomplikowana.