Przepompownie ścieków są prostymi urządzeniami , ale w pełni zautomatyzowanymi. Podczas zwykłej eksploatacji nie wymagają jakiejkolwiek obsługi.
W celu zapewnienia bezpieczeństwa obsługi oraz właściwej eksploatacji, musimy bezwzględnie przestrzegać następujących zasad;
1. Urządzenie stosuje się tylko zgodnie z przeznaczeniem.
2. Instalację elektryczną trzeba doprowadzić zgodnie z wymogami bezpieczeństwa, aby nie dopuścić do sytuacji, w której może nastąpić porażenie prądem elektrycznym.
3. Prace montażowo – instalacyjne można wykonywać tylko i wyłącznie po odłączeniu napięcia zasilania .
4. Przy wymianie i naprawie urządzenia należy stosować wyłącznie oryginalne części zamienne. Nieprzestrzeganie tego zalecenia zwalnia producenta z odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki, które mogą występować z przyczyny zastosowania innych części i podzespołów.
5. Przed rozpoczęciem pracy konserwatorskich należy otworzyć właz zbiornika, aby przewietrzyć przepompownie.
6. W czasie prowadzenia robót eksploatacyjno – konserwatorskich przy otwartym włazie, koniecznie trzeba zabezpieczyć otwór włazu do przepompowni, aby nie dopuścić do przypadkowego wpadnięcia osób lub narzędzi do zbiornika przepompowni.
7. Podczas obsługi stosuje się środki ochrony osobistej – rękawice gumowe i odzież ochronną.
8. Prace przy zbiorniku przepompowni wykonywać powinny co najmniej dwie osoby.
9. Po zakończeniu prac konserwatorsko – instalatorskich trzeba ponownie doprowadzić urządzenie do stanu, który zapewni jego bezpieczną eksploatację.
10. Należy także pamiętać, że:
– Nie można wkładać rąk do króćca wlotowego i wylotowego pracującej pompy. Obracający się wirnik pompy może dotkliwie pokaleczyć dłoń.
– Nie wolno używać przewodów zasilających do przenoszenia pompy. Do tego celu stosuje się właściwy uchwyt lub zaczep hakowy.
-Nie można uruchamiać przepompowni, gdy w zbiorniku nie ma medium, gdyż grozi to uszkodzeniem pompy.