Odnaleziony testament króla

Testament polityczny Ludwika XVI, króla Francji odnaleziony.

Minęło prawie dwieście lat zanim odnalazł się jeden z najważniejszych dokumentów francuskiej historii, króla Ludwika XVI, ostatniego króla Francji, przed Rewolucją Francuską, który potem zginął na gilotynie.

Testament znaleziono w Stanach Zjednoczonych, sprowadzenie i sprawozdanie kosztowało Francję kilka milionów euro.
Dokument jest uważany za jeden z najważniejszych dokumentów w dziejach Francji. Jest to 16 stronicowe sprawozdanie dlaczego król postanowił zrezygnować z tronu i ostatnie życzenia związane z tym faktem.

Dokument powstał w czasie nieudanej ucieczki króla wraz z rodzina do Wersalu. Testament był obok listu przyszłego króla Francji, Ludwika XVIII, hrabiego Prowansji.

Do dzisiaj świat zastanawia się dlaczego testament został odnaleziony w Stanach Zjednoczonych. Podejrzenia są po stronie historycznych imigrantów, którzy po dostrzeżeniu złej sytuacji Francji w czasie rewolucji postanawiają uciec do USA i żyć tam. Niemniej tekst testamentu jest znany już wcześniej, oryginał to tylko bardzo ważne wydarzenie w dziejach historii. Kopie były między innymi w uniwersytecie Harwardzkim czy Michigan, już w latach 1814.

Testament znajduję się w jednym z muzeów historycznych, następnie będzie przeniesiony na jakiś czas do różnych muzeów europejskich. Jednym z muzeów będzie wrocławskie narodowe, gdzie wyląduje na 2 tygodnie testament. Wrocław jest dumny z tego zaszczytu.