Piękne blaty na długo

Naturalny kamienny materiał, jak granit czy kwarcyt to materiał, który w polskich wnętrzach spotykany jest coraz częściej. Wynika to przede wszystkim z jego wytrzymałości, która sprawia, że kamienne wyroby dobrze służą przez długie lata. Jednak istotną zaletą tego materiału jest też jego prezencja, która wnosi do wnętrza elegancję i wytworność.

Decydując się na kamienne blaty czy parapety, nie można zapomnieć, że materiał ten potrzebuje prawidłowej pielęgnacji. Granit czy kwarcyt nie jest wrażliwy na ścieranie, wilgoć czy oddziaływanie środków chemicznych, ale poszczególne jego odmiany mają różny stopień wytrzymałości, a tym samym warto rozważnie wybrać gatunek kamienia. Najlepiej poradzić się fachowca, który wie w jakich warunkach najlepiej sprawdzi się onyx, a w jakich warunkach lepiej wybrać parapety granitowe.

Zdarza się, że nieprawidłowe czy nieuważne wykorzystywanie produktów kamiennych powoduje ich niewielkie uszkodzenia, a wtedy zabiegi pielęgnacyjne powinny je zlikwidować. Częścią pielęgnacji jest również dbanie o czystość kamienia, gdyż dzięki temu zdecydowanie niższe jest prawdopodobieństwo powstania rysy czy starcia. Do czyszczenia dobrze jest wybrać specjalne preparaty, ponieważ one nie tylko myją, ale też wzmacniają kolor i poprawiają połysk.

Systematycznie powinno się również pamiętać o jego impregnowaniu, które raz na kilka lat zabezpiecza schody granitowe przed substancjami żrącymi czy innymi zabrudzeniami. Powtarzalność zabiegu uzależniona jest od określonego rodzaju i odmiany kamienia, gdyż mogą one mieć bardziej zwartą i wytrzymałą na zabrudzenia strukturę lub słabszą. W przypadku tych drugich impregnacja powinna mieć miejsce co roku.