Pielęgnacja kamienia

Naturalny kamienny materiał, czyli granit czy onyx to budulec, który dziś we wnętrzach wykorzystywany jest coraz bardziej powszechnie. Ta popularność jest głównie skutkiem jego wytrzymałości, która sprawia, że kamienne wyroby dobrze służą przez wiele lat. Dodatkowo ważną zaletą tego materiału jest też jego prezencja, która wprowadza do wnętrza luksus i szyk.

Decydując się na kamienne schody czy umywalki, nie można zapomnieć, że materiał ten wymaga regularnej pielęgnacji. Granit czy trawertyn nie jest wrażliwy na ścieranie, działanie wody czy środki chemiczne, jednak konkretne jego odmiany mają różny stopień wytrzymałości, a tym samym dobrze jest uważnie wybrać gatunek kamienia. Najlepiej zasięgnąć rady fachowca, ponieważ wie on w jakich warunkach najlepiej spisze się onyx, a w jakich okolicznościach lepiej wybrać granit.

Czasem nieprawidłowe czy nieuważne wykorzystywanie wyrobów kamiennych doprowadzi do ich uszkodzenia, a wtedy zabiegi pielęgnacyjne powinny je zlikwidować. Elementem procesu konserwacji jest też utrzymanie kamienia w czystości, gdyż dzięki temu zdecydowanie mniejsze jest ryzyko powstania rysy czy starcia. Do mycia najlepiej używać specjalnych środków chemicznych, ponieważ one nie tylko myją, ale też pogłębiają kolor i nadają połysk.

Regularnie powinno się też pamiętać o jego impregnowaniu, które co kilka lat chroni blaty kuchenne przed substancjami żrącymi czy innymi plamami. Częstość zabiegu zależy od wybranego gatunku oraz odmiany kamienia, ponieważ mogą one mieć bardziej zwartą i wytrzymałą na zabrudzenia strukturę albo bardziej luźną. Decydując się na te drugie, impregnacja powinna być przeprowadzana co roku.