Pod rządami Viktora Orbana

praca-zagranica-2014-2015

Fenomen Węgier pod rządami Viktora Orbana

Fenomen Węgier prowadzonych przez charyzmatycznego polityka, jakim jest Viktor Orban jest niepodważalny. Kraj, który w Unii jest traktowany jak zło ostateczne, nie rezygnuje z własnej geopolitycznej gry o wpływy i rozwój. Na ile jest to siła samego narodu węgierskiego, a na ile to zasługa polityka, który jeszcze dekadę temu był skazywany na wieczną opozycję w węgierskim parlamencie?

Biografia Viktora Orbana

Na to pytanie stara się odpowiedzieć wybitny polski dziennikarz i pisarz Igor Janke. Janke w książce poświęconej premierowi Węgier, Viktorowi Orbanowi, zatytułowanej „Napastnik”, opisuje biografię tego polityka. Zaczynając od dzieciństwa na wsi, idąc przez upadek ustroju komunistycznego na Węgrzech, a kończąc na objęciu władzy i zmianie konstytucji krajowej. Igor Janke opisuje wszystkie ważne wydarzenia nie tylko z życia tego węgierskiego męża stanu, ale także to, co zmieniło historię tego pięknego kraju, jakim są Węgry.

Viktor Orban nowym Machiavellim?

„Napastnik” stanowi także bardzo udane kompendium wiedzy na temat zdobywania władzy i zachowania jej w nieprzyjemnych czasach. Dodatkowo Janke pisząc tę książkę wyjaśnia, na czym polega geopolityczna wizja kraju rządzonego przez Premiera Węgier, Viktora Orbana. Dzięki czemu dowiadujemy się, dlaczego w ustawie zasadniczej potępiono jednoznacznie reżim komunistyczny zabraniając działalności partii, która stanowiła dziedzictwo tego zbrodniczego reżimu. Dowiemy się, czemu Viktor Orban zatrząsł laicką Europą wprowadzając jednoznaczne odwołanie się w konstytucji do chrześcijańskich podwalin Węgier.

Czytanie, poza dostarczaniem nam ciekawej wiedzy z całego świata, rozwija zasób słownictwa oraz pozytywnie wpływa na nasze zdolności myślowe.