Pościel hotelowa – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Prowadzenie hotelu, pensjonatu czy innego obiektu noclegowego wiąże się ze stałym korzystaniem z tekstyliów, takich jak ręczniki czy pościel. Pościel hotelowa to temat, o którym można by napisać wiele. Czasem niełatwo jest podjąć decyzję o tym, na który model się zdecydować. Właśnie z tego powodu postanowiliśmy stworzyć ten artykuł. Poznaj wady i zalety bawełnianej pościeli hotelowej. Sprawdź, dlaczego pościel z domieszkami zyskuje coraz większą popularność.

Bawełniana pościel hotelowa – wady i zalety

To, że na ryku coraz częściej spotkamy pościele z mieszanek tworzyw sztucznych i naturalnych, nie jest dla nikogo tajemnicą. Od kilku lat wzrasta zainteresowanie produktami tego typu. Dlaczego? Powodów jest kilka.

Bawełniana pościel hotelowa to wciąż najczęściej wybierany rodzaj pościeli, zwłaszcza wśród miejsc o wyższym standardzie. Ma ona niewątpliwie wiele zalet. Przede wszystkim jest przyjemna w dotyku, wchłania wodę, a dodatkowo przepuszcza powietrze. Tym samym zapewnia gościom komfortowy sen. Argumentem, przemawiającym za pościelą bawełnianą jest fakt, że wiele pralni, oferujących czyszczenie przemysłowe, dostosowanych jest właśnie do konfekcji bawełnianej. Pościel bawełniana daje poczucie świeżości, dzięki czemu stała się synonimem luksusu i wygody.

Niestety, pościel bawełniana ma również swoje wady. Przede wszystkim wymaga regularnego krochmalenia – naturalne włókna często się gniotą, mechacą i matowieją. Dodatkowo jej czyszczenie wymaga bardzo wysokich temperatur, co przekłada się na większe zużycie energii. Ponadto częste pranie, krochmalenie i wybielanie przyczynia się do powstawania wszelkiego rodzaju przetarć i dziur, a taka pościel hotelowa nadaje się już wyłącznie do wyrzucenia.

Pościel hotelowa z domieszkami – czy warto?

Coraz więcej hoteli i miejsc noclegowych, również tych o wysokim standardzie, decyduje się na wybór pościeli bawełnianej z dodatkiem poliestru. Zazwyczaj domieszka nie przekracza 20%. Dzięki temu pościel zachowuje wiele właściwości tej bawełnianej, a równocześnie jest o wiele tańsza w eksploatacji. Nie wymaga bowiem krochmalenia ani prania w tak wysokiej temperaturze, jak tkanina naturalna. Nie absorbuje też tak wielu środków piorących. Dodatkowo jest nieco trwalsza w porównaniu do pościeli hotelowej z czystej bawełny. Szacuje się, że korzystanie z pościeli z domieszką poliestru może zmniejszyć koszty prania aż o 40%!

Oczywiście wśród hotelarzy istnieją zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy pościeli hotelowej z domieszką poliestru. Nie jest ona tak luksusowa, jak bawełniane odpowiedniki. Wchłania także mniej wody i słabiej przepuszcza powietrze. Dodatkowo żółknie pod wpływem chlorowych środków wybielających.

Pościel hotelowa – białą czy kolorowa?

Pościel hotelowa może występować w wielu różnych kolorach, jednak od lat prym nieodmiennie wiedzie biel. Uważana jest za najbardziej uniwersalną barwę, pasującą do wszystkich rodzajów wnętrz. Biała, dobrze wyprana pościel daje poczucie czystości i świeżości, często pożądane przez gości hotelowych. Dodatkowo jej ewentualne dokompletowanie nie sprawia żadnych kłopotów – śnieżnobiała pościel hotelowa zawsze będzie na rynku. Mimo powszechnego uwielbienia dla bieli coraz więcej obiektów noclegowych decyduje się na pościele w kolorze kremowym lub ecru. Rosnącą popularnością cieszą się także barwy pastelowe.

Najrzadziej hotelarze sięgają po pościel we wzory. Przede wszystkim musi ona bowiem pasować do ogólnego wystroju wnętrza. Ponadto niektóre zdobienia bardzo szybko niszczą się pod wpływem częstego prania w wysokich temperaturach. Ponadto istnieje spory problem z dokupieniem zniszczonej pościeli – jeśli dany producent wycofa ją ze sprzedaży, konieczna będzie wymiana poszewek w całym hotelu.

Podsumowując, biała pościel bawełniana to wciąż często wybierany model pościeli hotelowej. Szacuje się jednak, że już za kilka lat trudno będzie znaleźć hotel, oferujący pościele z naturalnych tkanin bez żadnych domieszek, co podyktowane jest ekonomią.