Przyczyny raka trzustki

 

Ze statystyk wynika, że na nowotwór trzustki chorują częściej mężczyźni niż kobiety. Wśród panów można mówić o ośmiu przypadkach na sto tysięcy. Jeśli chodzi o kobiety jest to cztery do pięciu przypadków na sto tysięcy. Nie można mówić o jednej konkretnej przyczynie rozwoju nowotworu trzustki. Ryzyko choroby rośnie wraz z wiekiem pacjenta. Osiemdziesiąt procent chorych to osoby po sześćdziesiątym roku życia. Nowotwór trzustki może się rozwijać również przy takich dolegliwościach jak cukrzyca, przewlekłe zapalenie trzustki, nie leczona choroba wrzodowa. Rezultatem wrzodów jest niedokwaśność soku żołądkowego.

 

Na rozwój raka trzustki ma również wpływ palenie tytoniu. Szczególnie niszczycielskie są nitrozaminy, które znajdują się w dymie tytoniowym. Ryzyko nowotworu trzustki wzrasta wraz z narażeniem na palenie. Można go zmniejszyć zrywając z tym nałogiem. Na rozwój nowotworu trzustki wpływa również picie napojów wysokoprocentowych  Szczególnie niebezpieczne są  w połączeniu z dymem tytoniowym.

 

Nie ma jednoznacznej opinii na temat wpływu picia kawy na rozwój nowotworu trzustki. Naukowcy uznają jednak, że często wypijana kawa ma nieduży wpływ na rozwój raka trzustki.

 

Jeżeli zastanawiamy się nad wpływem diety na rozwój raka trzustki należy wiedzieć, że zbyt duże spożywanie mięsa, węglowodanów, tłuszczów pochodzenia zwierzęcego a szczególnie nasyconych kwasów tłuszczów pochodzących od zwierząt, nasyconych sprzyja zachorowaniu na nowotwór trzustki. Uchronić przed nowotworem trzustki może dieta, która jest bogata w błonnik, witaminę C oraz antyoksydanty i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Są one obecne w rybach oraz naturalnych olejach roślinnych. Ostatnio przeprowadza się liczne badania, które mówią o wplywie środowiska oraz zanieczyszczeń chemicznych na rozwój nowotworu trzustki. Na podstawie badań i obserwacji można stwierdzić, że ryzyko zachorowań podnosi się w wyniku kontaktu z pestycydami, chlorkami metylenu, benzydyną oraz DDT.