Przygotowania do konkursu fotograficznego

Wielu fotografów, chcąc sprawdzić swoje umiejętności, bierze udział w różnego rodzaju konkursach, w których do wygrania często są bardzo atrakcyjne nagrody: wycieczki, warsztaty fotograficzne, gotówka oraz sprzęt fotograficzny. Biorąc udział w prestiżowych przedsięwzięciach można liczyć na rozgłos i uznanie, a co za tym idzie nowe, ciekawe kontrakty.

Jeśli zdecydujesz się na krajobraz

fotografieFotografowanie otoczenia to ogromne wyzwanie. Główną trudnością jest wybór ciekawego, niebanalnego miejsca, które zachwyci jury. Zdjęcia z piramidą, wieża Eiffla w tle czy fotka pod londyńskim Big Benem to dość ‘oklepane’ standardy. W związku z tym, zamiast liczyć na komercyjny banał, powinniśmy zdecydować się na coś bardziej oryginalnego. Warto jest poszukać czegoś niespotykanego, co naprawdę zachwyci oglądających. Zatem nie bójmy się wspiąć na drzewo, górę lub ruinę, by uchwycić coś czego na pierwszy rzut oka nie widać. Szukać inspiracji trzeba wszędzie, ponieważ nigdy nie wiadomo gdzie natkniemy się na coś godnego uwagi. Niektóre aparaty np. aparaty Sony, mogą być używane w trudnych warunkach, gdyż nie groźny im deszcz, mróz i kiepskie oświetlenie. Chcąc wykonać doskonałe zdjęcie konkursowe należy również wykazać się wyobraźnią, kreatywnością oraz nieszablonowym myśleniem, by dostrzec coś z innej perspektywy niż przeciętny człowiek. Kto wie, być może od tego może zależeć zwycięstwo w konkursie.

Portrety

Uważa się, że najbardziej wymagające zdjęcia, to portrety. Ukazanie charakteru fotografowanej osoby oraz jego emocji, często jest dla fotografa największym wyzwaniem. Przy fotografii portretowej ogromne znaczenia ma stosowne kadrowanie, oświetlenie oraz dobór tła. Z tego względu często stosuje się rozmazanie tła oraz inne zabiegi mające na celu wyeksponowanie postaci i nadanie zdjęciu odpowiedniej ostrości i barwy.

Dobry fotograf powinien być cały czas czujny, by nie przegapić możliwości zrobienia niezwykłego zdjęcia. Odwaga, refleks i brak ograniczeń mogą okazać się kluczem do sukcesu.