Rodzaje wytłaczarek stożkowych


Plastik, dzięki swoim właściwościom i różnorodności każdego z kilkuset typów używanych w przemyśle, daje ogromne możliwości. Nic dziwnego, że zdominował tak wiele sfer naszego życia!

Aby jednak było to możliwe, konieczna jest jego obróbka. Jednym z urządzeń wykorzystywanych do formowania tworzyw sztucznych jest wytłaczarka. Poniżej scharakteryzujemy wytłaczarki stożkowe.

Jak działają wytłaczarki do tworzyw sztucznych?

Wytłaczarki do tworzyw sztucznych to maszyny, do których wprowadza się np. plastik w postaci granulatu, proszku (dry-blendu), przemiału – czyli w suchej formie służącej do przechowywania i obróbki. Po zasypaniu do układu tworzywo jest uplastyczniane pod wpływem ciśnienia i temperatury. Nadaje się mu stan skupienia umożliwiający wytłaczanie.

To, jaki kształt będzie miał plastik po przejściu przez wytłaczarkę, zależy od tego, jaki ustnik jest umieszczony na głowicy

mówi specjalista z firmy Pol-Service.

Uplastycznione tworzywo jest przeciskane przez końcówkę o określonym kształcie i schładzane. Tak powstają np. profile z tworzyw sztucznych czy listwy, a także półprodukty, które dopiero po dalszej obróbce uzyskują pożądany kształt.

Podział wytłaczarek do tworzyw sztucznych

Jest wiele typów wytłaczarek. Dzielimy je przede wszystkim pod względem tego, jak skonstruowana jest część przetaczająca tworzywo w cylindrze, w którym jest podgrzewane. Wyszczególnia się:

  • wytłaczarki jednoślimakowe,
  • wytłaczarki dwuślimakowe,
  • wytłaczarki wieloślimakowe.

Każdy z tych trzech podstawowych typów dzieli się dodatkowo pod względem konstrukcji ślimaka, prędkości obrotów czy wydajności. Skupmy się jednak na wytłaczarkach stożkowych. Jest to podtyp wytłaczarek dwuślimakowych.

Jakie są rodzaje stożkowych wytłaczarek do tworzy sztucznych?

Wytłaczarki dwuślimakowe wyposażone są w dwa ślimaki, które, obracając się, transportują suchy materiał w cylindrze, w którym jest on następnie uplastyczniany. Wytłaczarki stożkowe konstruuje się najczęściej z myślą o zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej, oszczędności powierzchni hali produkcyjnej, a także o bardzo dobrym uplastycznieniu i zmieszaniu surowca . Wytłaczarki dwuślimakowe stożkowe zdecydowanie różnią się swoją konstrukcją od wytłaczarek jednoślimakowych, które są wyposażone w ślimaki walcowe -mają jedną średnicę na całej długości, a w wytłaczarkach stożkowych stosuje się ślimaki o większej średnicy w zasypie i zwężające się ku końcowi. Dzięki takiej budowie układu uplastycznienia otrzymujemy o wiele wyższe ciśnienie surowca na ujściu wytłaczarki, a zarazem zwartą i kompaktową budowę urządzenia.

Jednym z modeli wytłaczarek dwuślimakowych stożkowych jest model PSMD80 -80/156. Średnica ślimaków wynosi 80/156 mm, a prędkość ich obrotu 5–38 r/min. Zapewnia wydajność nawet do 500-600 kg/h. Cylinder jest chłodzony powietrzem, a ślimaki zewnętrznie termostatowane olejowo.

Innym przykładem wytłaczarki stożkowej może być Cincinnati CMT58. Średnica ślimaka to 58/124,8 mm. Cylinder jest chłodzony olejowo, lub wentylatorowo.