Rozporządzenie w sprawie deregulacji

Rozporządzenie w sprawie deregulacji odnosi się do coraz to większej liczby profesji. Nie będzie już wymagana odrębna licencja dla pośredników nieruchomości.
Na rynku nieruchomości otworzyła się szansa dla osób pragnących zrobić w tej branży karierę. W raz z nowym rokiem ustawodawca zniósł obowiązek posiadania przez pośrednika zajmującego się obrotem nieruchomości specjalnej licencji. W tej chwili funkcję tą może sprawować w zasadzie każdy.
Zmiany jakie wprowadził ustawodawca nie podobają się Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości (PFRN). Wskutek tego, że obecnie bez żadnych umiejętności można stać się pośrednikiem, wdrożyła ona swój osobisty rejestr. Znajdą się w nim tylko wybrani pośrednicy oraz zarządcy nieruchomości, dzięki temu PFRN zamierza pomóc klientom w orientacji na rynku.

Czy deregulacja zniszczy zawód pośrednika nieruchomości? Zapytaliśmy Adwokatów z Kancelarii prawnej w Poznaniu
W ich ocenie ustawy zmiany norm prawnych są niezbędne dla otwarcia się rynku pracy dla firm spoza granic Polski. Dzięki deregulacji osoby zajmujące się obrotem nieruchomościami w innych krajach będą mogły wykonywać swój zawód również na terenie Polski. Ma to przyczynić się do zmniejszenia liczby bezrobotnych na rynku.
Innego zdania są przedstawiciele Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. W ich opinii na rynku pośredników nieruchomości jest duża liczba konkurentów co odzwierciedla się w małych zarobkach. Jak sami podkreślają to dość wymagająca branża, w której nie każdy jest w stanie się utrzymać. Deregulacja ich zdaniem prawdopodobnie nie przełoży się na zmniejszenie bezrobocia, wręcz przeciwnie.
Niektórzy eksperci na wiadomość o nowym postanowieniu alarmują. Utrzymują, że ustawa ta spowoduje likwidację zawodu. Brak wymogów odnoszących się do niekaralności a także posiadanej wiedzy może wpłynąć na obniżenie zaufania do pośredników nieruchomości. Natomiast nieodpowiednia obsługa może narazić wiele osób na nieprzyjemności związane z niedopełnieniem formalności.
Reakcją PFRN na nowe prawo jest uruchomienie krajowego rejestru pośredników i administratorów nieruchomości. Ma to na celu umożliwienie weryfikacji kwalifikacji zawodowych oraz informowania klientów o sprawdzonych przedstawicielach tejże branży. Federacja zaznacza, że nowym agentom nieruchomości będą stawiane te same kryteria oceny jak przed deregulacją, włącznie z zaświadczeniem o niekaralności.