Rtęć w żarówkach CRF?Czy jest bezpieczna?

W Internecie co raz częściej można poczytać o debatach nad zawartością rtęci w świetlówkach. Przeciwnicy stosowania świetlówek twierdzą, że potencjalna szkoda toksycznej rtęci zawarta w żarówkach energooszczędnych znacznie przewyższają wszelkie korzyści środowiskowe. Z drugiej strony, grupy czują takie retoryka jest przesadzone. Ale jakie są fakty?

Dlaczego warto skorzystać z Rtęci w kompaktowych lampach fluorescencyjnych?

Rtęć (Hg) to pierwiastek występujący naturalnie i ma zastosowanie takie jak termometry, wypełnienia  stomatologicznej oświetlenia fluorescencyjne. Katoda wewnątrz rury fluorescencyjnej wytworza prąd elektryczny, który przepływa przez pary argonu i rtęci. Z kolei pary rtęci emitują światło ultrafioletowe, które wzbudza powłokę fosforu w rurce fluorescencyjnej i wytwarza światło widzialne. Technologia jest taka sama dla obu liniowych świetlówek (jak te obserwowane w budynkach biurowych) oraz samostatecznikowe kompaktowe. Krótko mówiąc, bez rtęci lampy fluorescencyjne nie będą działać.

Ile jest rtęci w CFL?

Ilość rtęci zawarta w CFL zmienia się. Zmniejszyła się od czasu ich wprowadzenia prawie dwie dekady temu. W listopadzie 2010 roku, program amerykańskiej EPA Energy Star stwierdził, że średnia ilość rtęci w wkręcanych CFL była 4 miligramy, porównywalne do wielkości końcówki długopisu. Ten nic w porównaniu do starszych termometrów, które zawierają 500 mg, a nawet wypełnienia amalgamatowe zębów, które zawierają około 100 mg rtęci.

Należy pamiętać jednak, że rtęć zawarta w CFL, termometrach lub wypełniaczach dentystycznych może być obecna w tych źródeł w dwóch formach: ciecz, która jest, co zwykle na myśl, kiedy myślimy o rtęci, oraz pary, która szybko się rozprasza. W przypadku przerwania CFL, prawdopodobnie forma ekspozycji pochodzi z wdychania pary rtęci. Wykazano, że osoba jest narażona przez wybite CFL – Około 0,07 mikrogramów (0,0007 mg). Z drugiej strony, kanapka z tuńczykiem zawiera bardziej niebezpieczną  metylortęć , szacuje się narażać klienta na więcej niż 48 razy.

Jak regulować zawartość rtęci w kompaktowych lampach fluorescencyjnych?

Pomimo stosunkowo niskiego stężenia w świetlówkach kompaktowych, rtęć jest jeszcze toksyczną substancją. Z tego powodu EPA wymaga, aby świetlówki zawierały nie więcej niż 5 mg rtęci na uwagę w swoim programie Energy Star. Unia Europejska przyjęła nawet ostrzejsze przepisy, wymagające świetlówki kompaktowe zawierają nie więcej niż 2,5 mg rtęci do 2013 roku. Producenci jednak poczyniły największe postępy

Odpowiedź?

Tak więc pozostaje pytanie: Czy rtęć w CFL niebezpieczne? To nie jest łatwe pytanie. Rtęć jest substancją toksyczną, ale jest mało prawdopodobne, że oświetlenie fluorescencyjne zagrozi danej osobie.