Skuteczna kampania reklamowa

Każdy przedsiębiorca prędzej czy później staje przed koniecznością przeprowadzenia kampanii reklamowej. Wiąże się to z wieloma dylematami: jakie środki przeznaczyć na reklamę?, jakie medium najlepiej wybrać? jak sformułować reklamę?. Można oczywiście samodzielnie wykonać analizę sytuacji i przygotować założenia kampanii jednak dużo wygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z agencji reklamowej. Doświadczenia profesjonalistów są nieocenione w każdej sytuacji i pozwalają uniknąć popełnienie wielu błędów.

Pierwszym, podstawowym pytaniem na jakie musimy sobie odpowiedzieć jest kwestia co właściwie chcemy reklamować i jaki cel osiągnąć. Pozornie jest to oczywiste : zwiększyć sprzedaż. Jednak przygotowując akcję reklamową musimy określić założenia tej konkretnej akcji. Jeśli np. naszym celem jest odpowiednie zareklamowanie siedziby firmy, zaznaczenie jej obecności w danym miejscu i zaprezentowanie oferowanych produktów to determinuje to zarówno formę reklamy jak i jej przekaz. Reklama taka będzie reklamą o działaniu długoterminowym więc musimy wybrać trwały nośnik i odpowiednio reprezentacyjny. Zazwyczaj jest to tablica reklamowa lub szyld. Może to być również baner rozpięty na budynku. Są to drogie reklamy jednak działają one przez dłuższy okres czasu. Reklama taka musi zapierać informacje o zakresie działalności firmy.

Jeśli przygotowujemy okresową akcję reklamową związaną np. z promocją określonego produktu wprowadzanego na rynek lub wyprzedażą partii produktów to musimy wybrać nośnik mniej trwały, ale umożliwiający emisję w większej liczbie egzemplarzy. Może to być także baner, lub bilboard umieszczony w strategicznych miejscach miasta, ale także ulotki reklamowe roznoszone w ściśle określonych miejscach gwarantujących dotarcie do potencjalnego klienta. Taka kampania musi mieć inną formę przekazując informacje nie tyle o firmie ogólnie co o konkretnym promowanym produkcie, jego cechach ważnych dla klienta i zachęcających go do zakupu.

Jeśli nasza kampania ma zasięg globalny to możemy wykorzystać reklamę medialną emitowaną w telewizji, radiu i internecie. Są to już duże koszty zarówno jeśli chodzi o koszt przygotowania samej reklamy jak i koszty emisji. Na rynku lokalnym reklama medialna także zdobywa popularność. W supermarketach, przychodniach, poczekalniach czy nawet w taksówkach pojawiają się monitory emitujące bloki reklamowe. Umożliwia to skierowanie reklamy do konkretnej grupy odbiorców.