Stomatologia: wybielanie zębów – czy domowe sposoby są skuteczne, czy lepiej udać się do dentysty?

zebyMając lśniące, białe zęby czujemy się pewniej i uśmiechamy się częściej. Bardzo ważna jest odpowiednia higiena i regularne wizyty u dentysty. Zabiegi wybielające nie muszą być drogie. Poznaj domowe sposoby wybielania zębów i wypróbuj ich skuteczność. Sprawdź również, co oferują gabinety stomatologiczne.

Stomatologia: domowe sposoby wybielania zębów

Wybielanie zębów domowymi sposobami wymaga dużo samodyscypliny i wytrwałości, gdyż efekty nie będą widoczne od razu. Musi upłynąć sporo czasu zanim zauważymy pierwsze efekty, a i tak mogą one nie być zadowalające. Nie dajmy się oszukać, nie sprawimy, że nasze zęby staną się tak białe jak uśmiechy gwiazd z czerwonego dywanu używając tanich, łatwo dostępnych produktów. Ale możemy znacznie poprawić koloryt swojego uzębienia. Pamiętajmy, że zęby powinny być zdrowe, gdyż w przypadku stosowania niektórych substancji możemy podrażnić dziąsła i sprawić, że zęby staną się zbyt wrażliwe.

Kilka sposobów na białe zęby:

  • Soda oczyszczona bardzo dobrze wybiela zęby. Wystarczy dwie łyżeczki zmieszać z wodą aż uzyskamy substancję o konsystencji pasty do zębów. Zabieg należy powtarzać kilka razy w tygodniu.
  • Truskawka wraz z sodą oczyszczoną to bardzo dobra pasta wybielająca mająca przyjemny smak. Częste spożywanie truskawek również znacznie poprawia stan uzębienia.
  • Sok z cytryny dodany do sody oczyszczonej działa wybielająco, jednak zabiegu nie należy powtarzać za często, gdyż kwas cytryny może podrażnić dziąsła.
  • Skórka banana to popularna i dość kontrowersyjna ostatnio metoda wybielania. Miąższ banana ma właściwości wybielające i nie powoduje podrażnień.

Stomatologia: wybielanie zębów – pasty, nakładki

Stosowanie wybielających past do zębów i nakładek żelowych jest znacznie bardziej bezpieczną metodą wybielającą niż owoce i soda oczyszczona. Zabieg również możemy przeprowadzić w zaciszu własnego domu. Odpowiednie nakładki z żelem dobiera stomatolog, który najpierw zbada nasze uzębienia, a potem oceni, czy stosowany żel jest bezpieczny. Przepisana przez stomatologa pasta do zębów może wybielić zęby o wiele szybciej i skuteczniej. Działa przeciw próchnicy, rozjaśnia uzębienie nawet o dwa odcienie! Pastę możemy stosować codziennie bez obaw, że podrażni szkliwo czy dziąsła. Bardzo często stomatolodzy stosują nakładki lub zastrzyki żelowe, które można znaleźć na stronie Solomedica.pl.

Jak zachować zdrowy i biały uśmiech?

Jeśli chcemy, by nasz uśmiech pozostawał biały powinniśmy odpowiednio o niego dbać. Oprócz szczotkowania zębów pastą do zębów, dobrze jest używać również płynów do płukania oraz regularnie nitkować zęby. Na kolor naszego uzębienia znaczny wpływ ma to, co jemy. Jeśli chcemy, by nasze zęby był białe, powinniśmy stosować tzw. białą dietę, czyli jeść produkty, które są tego koloru – jajka, mleko. Zaleca się spożywanie produktów, które nie odbarwiają zębów. Powinniśmy zatem unikać kawy, herbaty oraz czerwonego wina. Jedzenie twardych warzyw np. marchewki, czy kalarepy ściera osad nazębny. Bardzo ważne są również regularne wizyty u dentysty, który skontroluje stan naszego uzębienia i dobierze odpowiednie preparaty do pilęgnacji.

By wybielić zęby najlepiej skorzystać z zabiegów, które oferuje gabinet stomatologiczny – mamy pewność, że zabieg jest bezpieczny, a rezultaty będą spektakularne.