Tampodruk- nowy wymiar drukowania grafiki

Tampodruk to inaczej technika druku zaliczana do pochodnych druku wklęsłego, która polega na nakładaniu farby drukarskiej na płótno za pomocą miękkiego pędzla zwanego tamponem.

Dzięki odpowiednim kształtom pędzla, można wykonywać nadruk na wszystkich dostępnych powierzchniach, nawet tych nierównych. Możliwe jest również dobranie innego podłoża takiego jak szkło, guma, metal, tworzywa sztuczne, a także różnorodne gatunki tkanin. Ze względu na prostotę wykonywania tej techniki możliwe jest wykonywanie masowej ilości wydruków w bardzo krótkim czasie. Wydruki te charakteryzują się wysoką rozdzielczością, nawet przy małych wymiarach drukowanej grafiki. Rozbudowana gałąź przemysłowa pozwoliła na znaczny rozwój w tej dziedzinie, a także szybko zwiększyła popularność tej metody drukarskiej, która zalicza się do jednej z najlepszej na rynku. Jest atrakcyjna cenowo zarówno przy pojedynczych egzemplarzach, jak i przy wydrukach seryjnych, co sprawia, że nie tylko większe przedsiębiorstwa korzystają z podobnych usług, ale także osoby fizyczne, które pragną uzyskać wydruk w dobrej jakości.

Oprócz tampodruku drugą, bardzo ważną i innowacyjną metodą drukarską stał się również sitodruk uv. Ta z kolei metoda polega na wykonaniu druku za pomocą formy drukowej, którą jest niejako szablon nałożony na drobną siatkę tkaną bądź metalową, a następnie przetłoczeniu farby przez matrycę. Odpowiednio skonstruowane maszyny sitodrukowe umożliwiają wykonywanie druku na krzywych płaszczyznach i tak jak w przypadku tampodruku uzyskane wydruki charakteryzują się niezwykłą precyzją wykonania, a także odpowiednią jakością. Warto nadmienić, iż sitodruk wykonywany za pomocą specjalnych farb uv, jest wykorzystywany zarówno do drukowania jedno- i wielobarwnego, a także na różnych powierzchniach (papierze, tekturze, folii). Sitodruk uv wykorzystuje się również do wytwarzania układów scalonych. Zastosowanie dobrej jakości, trwałych farb drukarskich gwarantuje odporność sitodruku na wszelkie niekorzystne warunki atmosferyczne. Dzięki odpowiedniemu nałożeniu farb wydruki są wyraźne i posiadają kontrastowe, żywe barwy. Oprócz tego jest to jedna z najtańszych metod innowacyjnego druku dostępna obecnie na rynku.