Z czego zrobione są etykiety samoprzylepne?

etykiety
Etykiety znajdują się praktycznie na każdym produkcie. Spełniają one nie tylko funkcję informacyjną, ale są też wizytówką produktu.

Firmy którym zależy na budowaniu marki poświęcają wiele czasu i pieniędzy na ich projektowanie. Dobrze wykonane znacznie podnoszą atrakcyjność towaru.

Kiedyś etykiety wykonywane były praktycznie wyłącznie z papieru w klasycznych drukarniach. Obecnie wydruk etykiet odbywa się z wykorzystaniem nowoczesnych maszyn. Jedną z popularniejszych odmian etykiet są obecnie etykiety samoprzylepne. Najczęściej składają się one z trzech warstw:

  • Materiał wierzchni – na tej warstwie znajduje się nadruk, który można dodatkowo pokryć laminatem lub lakierem.
  • Warstwa kleju.
  • Warstwa spodnia.

Warstwa wierzchnia

Materiał wierzchni stanowi widoczną warstwę etykiety. To właśnie ten element ma skupić na sobie wzrok klienta i zachęcić go do kupna produktu. W przypadku wyboru materiału na warstwę wierzchnią należy pamiętać o kilku sprawach:

  • Jakiego rodzaju będzie produkt, na którym znajdzie się etykieta?
  • Czy etykieta będzie narażona na działanie wilgoci oraz wysokiej lub niskiej temperatury?
  • Jakie będą warunki przechowywania towaru oznakowanego konkretną etykietą?

Zły dobór materiału może zakończyć się tym, że etykiety zostaną uszkodzone lub zniszczone w czasie transportu lub magazynowania. Etykieta nie tylko ma być ładna, ale przede wszystkim praktyczna.

Nadruk bardzo często pokrywa się dodatkowo specjalnym laminatem lub lakierem. Zabieg ten sprawia, że etykiety zyskują eleganckie i stylowe wykończenie. W zależności od wyboru, laminaty mogą nadać etykiecie matowy lub błyszczący wygląd. Dodatkowo zabezpieczają ją one przed uszkodzeniami mechanicznymi i działaniem warunków atmosferycznych.

Warstwa kleju

W przypadku kleju również istnieje ogromny wybór dostępnych opcji. Warstwa ta może być wykonana zarówno z bardzo trwałego i mocnego kleju odpornego na działania wilgoci oraz temperatury jak i kleju, który łatwo ponownie odlepić. Wybór zależy oczywiście od tego, jaką funkcję ma spełniać etykieta oraz na jakim towarze ma się znaleźć.

Warstwa spodnia

Spodnia warstwa zazwyczaj wykonana jest z nawoskowanej lub pokrytej silikonem folii lub papieru silikonowego. Zadanie tej warstwy jest w zasadzie jedno, chodzi o to by łatwo się ona odlepiała od warstwy kleju przed aplikacją etykiety na towar. Warstwa spodnia może być przezroczysta lub zawierać na sobie jakieś informację, jeśli zachodzi taka potrzeba.