Zabawy plastyczne w domu – zrób to sam

Gdy za oknem leje deszcze, a Twoje dziecko ogląda już 5 bajkę z kolei jedząc drugą paczkę chipsów, dobrym pomysłem będzie zaproponowanie dziecku czegoś innego niż dotychczas. Dzisiaj proponujemy zabawy pobudzające wyobraźnię i myślenie kreatywne – zabawy plastyczne w domu.

Zabawa I

Potrzebujesz kartkę papieru, klej w tubce oraz sypkie produkty spożywcze, takie jak bułka tarta, kasza, ryż, mąka, przyprawy o różnym kolorze, na przykład papryka czerwona, curry, pieprz. Na kartce papieru rysujesz ołówkiem kontury jakiejś postaci, następnie palcem rozsmarowujesz klej na poszczególnych elementy postaci. Sypiesz po kolei warstwy produktów, możesz zrobić plażę albo krajobraz gór. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia. Z kleju i posypek można wytworzyć piękne obrazy. Pokaż dziecku, jak to zrobić i pozwól mu działać samodzielnie.

Zabawa II

Do tej plastycznej zabawy potrzebujesz kartkę z bloku oraz plastelinę. Na białej lub kolorowej kartce rysujesz ołówkiem rysunek. Następnie, zamiast kolorować kredkami szkic, używasz kolorowej plasteliny. Przyklejasz kolejno kolory, tak jakbyś kolorował kredkami. Efekt końcowy jest naprawdę zaskakujący! Ważne, aby kartka pochodziła z bloku technicznego – dzięki temu nie zrobią się na niej dziury. Dla dziecka to również idealne ćwiczenia manualne.

Zabawa III

Potrzebujesz bibułę, blok z kartkami, klej w sztyfcie lub tubce. Na kartce rysujesz rysunek ołówkiem, następnie pędzelkiem z klejem smarujesz poszczególne elementy rysunku. Kolorową bibułę rozrywasz i formujesz z niej malutkie kuleczki, a następnie wedle uznania przyklejasz kuleczki na rysunek. Tak zrobiony obrazek to świetny prezent na dzień mamy! Dziecko, któremu pokażesz taką kolorową zabawę, rzadziej będzie chciało oglądać bajki.

Zabawa IV

Do kolejnej zabawy potrzebujesz balon, klej w płynie, na przykład do drewna i stare czarno-białe gazety. Nadmuchaj balon, stare gazety potnij w małe kwadraciki 3x3cm. Klej zmieszaj z wodą w proporcji 1:1. Każdy kwadracik połóż na balonie i posmaruj go warstwą kleju. Pokryj balon dwiema gazetowo-klejowymi warstwami, następnie pozostaw do ostygnięcia. Gdy stwardnieje – przebij balon. Na formie, która powstała, narysuj oczy, nos, usta. Możesz przykleić wełnę na czubek formy, będzie ona służyć jako włosy – tu panuje dowolność. Dziecko z wyobraźnią będzie wiedziało najlepiej, co z tego zrobić! Zobacz więcej.