Zalety i wady leasingu

Dzisiejsze czasy, są niekiedy niezwykle trudnymi, zwłaszcza dla osób dopiero rozpoczynających działalność gospodarczą. Wkrótce skończą się dotacje bezzwrotne, tak więc wielu ludzi będzie musiał zniknąć z rynku. Są jednak pewne sprawy, o których nie każdy przedsiębiorca myśli.

Jedną z tych spraw jest leasing samochodowy. Wiele osób decyduje się na zakup samochodu na normalnych warunkach, czyli wykładając dużą ilość pieniędzy lub zwyczajnie kredytując auto w systemie kredytowym, dostępnym w jednym z banków. Są to bardzo niedobre działania, nie istotne czy w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej czy też nie. Wykładając gotówkę na samochód tracimy więcej, ponieważ jesteśmy zmuszeni odpowiednio policzyć inflację i wszystkie pozostałe koszty.

Fakt, faktem takie auto jest od razu nasz i wiemy, że nikt nam go nie odbierze. Czy takie rozwiązanie jest dobre – niezupełnie, ponieważ zamrożoną w aucie gotówkę, można by przeznaczyć na coś zupełnie odmiennego, na przykład lepszy rozwój biznesu, czy stworzenie dodatkowych miejsc pracy, które zarobiłyby na ratę leasingową i samochód zostałby za darmo.

Jeżeli jednak decydujemy się na kredyt w banku, jest to nierozsądne rozwiązanie. Przede wszystkim z takiego powodu, że nie możemy zaksięgowania rat kredytu. Decydując się na leasing, wszystkie raty leasingu możemy odpisać od podatku. Tego rodzaju rozwiązanie jest niezwykle korzystne dla każdej osoby prowadzącej firmę.

Z drugiej strony należy pamiętać, że auto używany przez kilka lat, psuje się, leasing, to oferta, która sprawia, że możemy cieszyć się wciąż nowym autem, płacąc stałą ratę, którą w całości wliczamy w koszty prowadzenia przedsiębiorstwa. Tego rodzaju rozwiązanie chwali sporo osób korzystających z leasingu samochodowego.

Leasing sprawdza się jednak nie tylko podczas leasingowania samochodów, ponieważ mamy możliwość wybrać tę formę kredytowania do dowolnego urządzenia produkcyjnego (np. leasing maszyn). Leasing jest coraz bardziej popularny i gwarantuje dla każdego przedsiębiorstwa nowy sprzęt w zamian za stałe atrakcyjne raty.

Decydując się na leasing warto przeanalizować wiele propozycji oraz wybrać tę najlepszą, szczególnie kiedy mamy w planach leasing na dłuższy okres czasu. Na rynku mamy wiele firm leasingowych. Na pewno uda nam się znaleźć propozycję, która odpowiadać będzie naszym potrzebom.