Zastosowanie rozcieńczalników nitro w branży lakierniczej

Rozpuszczalnik nitro to mieszanina rozpuszczalników organicznych, głównie toluenu i acetonu. Swoje zastosowanie znajduje między innymi w motoryzacji. W warsztatach lakierniczych powszechnie wykorzystywany jest do rozcieńczania farb i lakierów nitrocelulozowych. Używany jest także do czyszczenia różnych narzędzi lakierniczych, a w tym pistoletów do malowania karoserii.

Rozpuszczalnik nitro czy rozcieńczalnik nitro?

Choć terminy rozpuszczalnik i rozcieńczalnik często bywają stosowane zamiennie, nie zawsze jest to poprawne. O ile każdy rozpuszczalnik jest rozcieńczalnikiem, o tyle nie każdy rozcieńczalnik jest rozpuszczalnikiem. Za pomocą rozpuszczalnika można usunąć stare powłoki lakiernicze oraz umyć wykorzystywane do malowania narzędzia. Rozcieńczalnik służy zaś do rozcieńczania, a nie do rozpuszczania. Dodany do lakieru może nieodwracalnie zmienić jego właściwości. A zatem, aby go nie zniszczyć, należy zachować ostrożność.

Skład chemiczny rozpuszczalnika zależy od producenta. Niektórzy stosują mieszaninę toluenu – 70% i acetonu – 30%. Inni z kolei, tak jak firma APP, oferują rozpuszczalnik z dodatkami. W Nitro APP RC01 znajduje się octan etylu (5%). Dzięki temu świetnie sprawdza się zarówno do rozcieńczania, jak i do zmywania nitrocelulozowych farb i lakierów.

Jak rozpuszczalnik nitro trafił do warsztatów lakierniczych?

Lakiery samochodowe produkowane w dzisiejszych czasach mają zupełnie inny skład niż te, które pokrywały karoserie pierwszych samochodów. Do lat 20. XX wieku w użyciu był lakiery na bazie oleju lnianego. Prezentowały się dobrze, jednak czas ich schnięcia był bardzo długi – wynosił aż dwa tygodnie. Dlatego w kolejnych latach stworzono lakiery nitro, które schły w ciągu dwóch dni. Ale i te miały swoje wady – brakowało im połysku oraz nie wykazywały dostatecznej trwałości i odporności na działanie czynników atmosferycznych.

Dopiero znacznie wydajniejsze lakiery nitrocelulozowe sprostały wymaganiom. I to właśnie w tych warsztatach, w których stosowane są tego typu lakiery i farby, używany jest rozpuszczalniki nitrocelulozowy, w skrócie nazywany nitro.

Rola rozpuszczalnika nitro w lakiernictwie

Jak wspominaliśmy wyżej, nitro rozcieńcza farby i lakiery nitrocelulozowe. W praktyce oznacza to, że polepsza ich rozlewność, nie wpływając przy tym na zmianę ich koloru. Aby uzyskać jak najlepszy efekt prac, należy wybierać produkty wysokiej jakości dostępne w specjalistycznych sklepach takich jak na przykład Warsztat24, który oferuje różnego rodzaju materiały lakiernicze. A przed użyciem należy zapoznać się z ulotką i zastosować się do wszystkich znajdujących się w niej zaleceń producenta.

Równie skutecznie nitro rozpuszcza wyroby celulozowe. Dlatego z powodzeniem wykorzystywany jest jako zmywacz do lakierów oraz środek do czyszczenia pędzli, pistoletów i innych narzędzi oraz elementów, które uległy zabrudzeniu podczas malowania. Wystarczy zanurzyć przedmiot w rozpuszczalniku albo przetrzeć go nasączoną nim szmatką bądź pędzlem. Następnie należy wytrzeć oczyszczany element do sucha za pomocą innej czystej szmatki. Czynności te można powtarzać aż do momentu, w którym uzyskany zostanie oczekiwany rezultat.