Znane i przydatne kursy z HR. Dla kogo?

W ostatnich czasach coraz popularniejsze są warsztaty HR. Zanim jednak przejdziemy do zagadnienia, warto wiedzieć, czym odróżnia się samo wyżej wymienione pojęcie.

Dział HR to inaczej dział zasobów ludzkich bądź dział zarządzania zasobami ludzkimi. Zajmuje się przede wszystkim pracownikami firmy, tak samo w kwestiach kadrowych, jak i w kwestiach związanych z wypłatami albo sposobami zatrudnienia. Odróżnia się twardy a także miękki HR. Twardy HR to najogólniej ujmując różne poczynania administracyjne oraz płacowe wiążące się z kadrami, np. ustalanie urlopów oraz wspomniane powyżej wyliczanie płac. Z kolei miękki HR to dbanie o jakość zatrudnionej kadry, m.in. realizowanie systemów motywacyjnych a także strategii pozwalających na jak najpełniejsze wykorzystywanie umiejętności zatrudnionych. Zarówno fachowcy zajmujący się twardym, jak również miękkim HR muszą stale dbać o swój rozwój i uaktualniać wiedzę.

Ludzie zainteresowani pracą w dziale HR powinni przede wszystkim być zorientowani w temacie zatrudniania pracowników, być obeznani w aktualnym rynku pracy oraz znać chociaż jeden język obcy. Niedoświadczonych czeka ciężka przeprawa przez konkurencję. Poza tym muszą się również liczyć z tym, że na początku raczej będą zmuszeni się zadowolić darmowymi praktykami albo nie za bardzo opłacalnym finansowo stażem. Dlatego warto już w trakcie studiów znaleźć firmę, w której zyskamy możliwość zdobycia doświadczenia albo też zostania na dłużej.

Warto również przemyśleć wspomniane wcześniej szkolenia z zakresu hr. Z jakiej racji? Zainteresowane osoby mogą w ich czasie zgłębić posiadaną wiedzę i jeszcze dokładniej zapoznać się z tematem. Warsztaty mogą trwać nawet około 60 godzin, lecz grupy są najczęściej niewielkie, dlatego też przyswajanie przedstawianych zagadnień będzie przychodzić z łatwością. Uczestnicy będą wiedzieć m.in. jak zorganizować rekrutację, selekcję oraz w jaki sposób wyszukiwać nowych pracowników. Nie będą im również obce metody motywowania i dyscyplinowania zatrudnionych. Poza wiedzą z teorii będą mogli spróbować sił w praktycznych ćwiczeń, zaś profesjonalna kadra szkoleniowców chętnie udziela wielu wartościowych porad, które przydają się w trakcie pracy. Warsztaty takie polecane są tak samo dla osób nie mających doświadczenia jak i już od jakiegoś czasu powiązanych z Human Resources. Zawsze można nauczyć się czegoś nowego. Wraz z kolejnymi wykładami zagadnienia prezentowane na szkoleniach stają się coraz bardziej dokładne i wymagają znaczniejszej uwagi zainteresowanych. Na końcu – z reguły – każdy kursant dostaje stosowny certyfikat zaświadczający zakończenie kursu. Zawsze należy poszerzać swoją wiedzę i zdobywać kwalifikacje niezbędne podczas wykonywania pracy.