Masaż w domu i w salonie

Masaż nie jest specjalnie rozpowszechnioną techniką medyczną w naszej kulturze. Ogólnie rzecz biorąc, kultura Zachodu, ze względu na bardzo silne oddziaływania azjatyckiego reformowanego judaizmu (chrześcijaństwa), które po połączeniu ze średniowiecznym ascetyzmem doprowadziło do powstania bardzo licznych tabu. Jednym z nich jest nasza przestrzeń prywatna, czyli niewidzialna granica strefy prywatnej, przez którą przepuszczamy tylko nielicznych. Masaż wydawał się nam nieobyczajny i dopiero od niedawna zaczęliśmy przejmować wiedzę o nim od kultur, które chrześcijaństwa nie znały.

Ekskluzywny fotel do masażuKlasyczny masaż

O różnych technikach masażu można w zasadzie mówić w nieskończoność ze względu na mnogość kultur, w których się rozwijał, ale w naszych rozważaniach skupiać będziemy się tylko i wyłącznie na masowaniu popularnym w krajach europejskich i w szczególności na jego bezosobowym wydaniu. Zacznijmy jednak od masażu wykonywanego przez specjalistów w różnych salonach. Najczęściej masaż wygląda bowiem tak, że mamy do czynienia z rękami osoby masującej, która na różne sposoby oddziałuje na nasze tkanki.

Techniki masażu rozróżnia się po tym, z jaką siłą wywierany jest nacisk, na jakie części ciała, jak długi jest kontakt i czy towarzyszą mu na przykład uderzenia o ciało osoby masowanej. Modne obecnie jest wykorzystywanie chociażby podgrzewanych głazów wulkanicznych, za sprawą których do głębokich partii skóry dochodzą bardzo korzystne fale ciepła leczące miedzy innymi stany zapalne. Pewne znaczenie mają też różnego rodzaju wibrujące przedmioty przenoszące swoje drgania na pacjenta.

Masaż domowy

W kulturze Zachodu bardzo popularne są urządzenia do masażu, na przykład poduszki masujące i fotele do masażu. Są one zawsze substytutami dla masowania, na jakie możemy liczyć w salonie masażu, co nie oznacza jednak, że jest to przysłowiowe „prawie”, które robi wielką różnicę. Jeśli lekarz zaleci nam masaż medyczny, poduszka do masażu nam niewiele pomoże, ale jeśli naszym celem będzie zwalczenie stanów bólowych kręgosłupa, czy po prostu usuwanie napięcia z karku po długim dniu pracy, efekty urządzeń do masażu będą znakomite.

Osiągane jest to w stosunkowo prosty sposób, ponieważ zdecydowana większość urządzeń do masażu opiera się na specjalnych głowicach masujących, które obracają się i/lub drgają w kontakcie z naszą skórą, dzięki czemu są w stanie przekazywać energię kinetyczną do naszych tkanek. Są oczywiście też znacznie bardziej zaawansowane urządzenia, które są w stanie oddziaływać na nas chociażby poprzez strumień powietrza, a nawet strumień wody, co jednak akurat w tym wypadku jest raczej nietypowe. Nie można jednak narzekać na efekty masażu nawet w przypadku stosunkowo tanich urządzeń, ponieważ są one zwyczajnie bardzo dobre.