Mierniki elektryczne – co warto wiedzieć?

Podczas majsterkowania bardzo często przychodzi potrzeba dokonania pomiaru, np. natężenia prądu elektrycznego lub innej wielkości fizycznej. Za pomocą miernika możemy z łatwością zbadać opisane powyżej wielkości.

Mierniki elektryczne

Na rynku najczęściej można spotkać mierniki mające zastosowanie głównie w elektryce. Mierzenie natężenia i napięcia prądu wymaga specjalnych urządzeń, które przedstawiamy poniżej:

  • Amperomierz – czyli przyrząd mierzący napięcie elektryczne (amper – jednostka natężenia prądu). Amperomierz podpina się szeregowo do układu elektrycznego, dlatego ważną cechą jest jego niewielka  wewnętrzna, niemająca wpływu na wartość mierzonego prądu.
  • Miernik poziomu – przyrząd pomiarowy mający zastosowanie głównie w pomiarach poziomu napięcia lub mocy sygnału elektrycznego. Skala niniejszego urządzenia podana jest w decybelach. Miernik ten wykorzystywany jest między innymi w telekomunikacji.
  • Galwanometr – służy do pomiaru niewielkich wartości natężenia prądu elektrycznego. Najprościej sprzęt ten można określić jako bardzo czuły amperomierz.
  • Watomierz – przyrząd, którego zadaniem jest badanie mocy danego urządzenia. Najczęściej spotykanym watomierzem jest watomierz elektrodynamiczny. Przeznaczony jest do pomiaru mocy w obwodach prądu stałego i przemiennego.
  • Woltomierz – urządzenie pomiarowe, przy pomocy którego mierzy się napięcie elektryczne

Lista mierników elektrycznych jest naprawdę bardzo długa. Urządzeni opisane powyżej to zupełne minimum, które powinien posiadać każdy elektryk w swoim niezbędniku. Do czego jeszcze służą mierniki elektryczne? Zobacz więcej.