Zabrudzenia w piekarniku – koszmar

Piekarnik jest niewątpliwie jednym z najczęściej używanych sprzętów AGD w każdym domu. Setki upieczonych potraw pozostawiają po sobie ślad w postaci zabrudzeń i plam. Jak się skutecznie pozbyć niechcianych zabrudzeń? Istnieje kilka sposobów, które z pewnością ułatwią nam utrzymanie piekarnika w idealnym stanie.

Domowe sposoby

Najchętniej wybierane przez gospodynie domowe, ponieważ wymagają najmniejszych nakładów finansowych. Zalecane jest używanie środków zawierających w swoim składzie ług sodowy.  Składnik ten ma właściwości żrące, dzięki czemu powinien poradzić sobie z usunięciem większości zabrudzeń. O czym pamiętać korzystając ze środków zawierających w sobie ług? Przede wszystkim powinniśmy zaopatrzyć się w rękawice ochronne, aby ograniczyć kontakt skóry z chemicznym środkiem żrącym.

Panele katalityczne

Wspominane panele to nic innego, jak specjalne wkłady umieszczane w bocznych, wewnętrznych ściankach piekarnika. Ich obecność pozwala na usuwanie zabrudzeń na bieżąco. Panele o strukturze papieru ściernego wyłapują brud, który następnie jest spalany.

Czyszczenie pizolityczne

Nowoczesne piekarniki zostały wyposażone w funkcję samooczyszczania. Urządzenia wyposażone w tę funkcję posiadają specjalny program, który nagrzewa piekarnik do temperatury około 500 stopni C, spalając wszystkie zabrudzenia. Po skorzystaniu z funkcji czyszczenia pirolitycznego wystarczy tylko usunąć popiół. Autoblokada podczas czyszczenia zamyka drzwiczki piekarnika, dzięki temu nie poparzymy się podczas czyszczenia.

Jeśli w swoich piekarnikach nie posiadamy wyżej wymienionych funkcji, warto poczytać o skutecznych i domowych sposobach czyszczenia wszelkich zabrudzeń. Zobacz więcej.