Pobudka? Czyli kawa!

Pochodząca z I wieku p.n.e. kawa jest jedną najstarszych i najbardziej popularnych używek znanych na całym świecie. W niektórych krajach bliskiego wschodu picie kawy stanowi niemalże już tradycję. Co warto wiedzieć o kawie? Przede wszystkim warto poznać jej zalety, aby w pełni poznać właściwości ulubionego napoju wielu Polaków.

7 rano – wstajemy!

Dla wielu z nas kawa stanowi idealne pobudzanie każdego ranka, zawarta w niej kofeina daje przysłowiowego „kopa” osobom narażonym na wzmożony wysiłek każdego dnia. Ponadto kofeina pobudza organizm do działania, zwiększa sprawność myślenia, znosi zmęczenie psychiczne i fizyczne.

Piękna cera i zdrowie dzięki kawie

Nie każdy wie, że kawa jest doskonałym przeciwutleniaczem opóźniającym procesy starzenia. Młody wygląd zapewniają zawarte w kawie polifenole. Ponadto regularne spożywanie tego napoju pozwala uchronić człowieka przed marskością wątroby, próchnicą, a nawet chorobą Parkinsona. Co ciekawe – naukowcy twierdzą, że istnieje związek pomiędzy piciem kawy a mniejszym odsetkiem zapadalności na nowotwory wśród palaczy. Najnowsze badania wykazały, że kawa zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę typu II, a także poprawia pamięć krótkotrwałą.

Aromaty

Każdy się chyba zgodzi, że zapach kawy przy porannym śniadaniu jest po prostu cudowny. Odmian kawy jest naprawdę wiele, każda z nich charakteryzuje się innym aromatem oraz sposobem przyrządzania. Każda kawa posiada znakomity aromat, dzięki czemu tak wiele osób sięga po nią każdego dnia.

Z pozoru kawa może okazać się szkodliwą używką, w końcu od dziecka rodzice wmawiają nam, iż jest to napój „tylko dla dorosłych”. Oczywiście, jak każda używka, tak i kawa ma swoje zalety oraz wady. Ale pamiętajmy, że nawet spożywanie herbaty w nieco większych ilościach może szkodzić zdrowiu. Zatem od czasu do czasu warto sięgnąć po filiżankę dobrej kawy! Więcej o skutkach picia kawy przeczytasz tutaj.