Aparat kompaktowy czy lustrzanka?

Fotografia stałą się pasją wielu ludzi, odkąd na rynku pojawiły się aparaty z technologią cyfrową pozwalającą na nieograniczone robienie zdjęć. Stając przed wyborem kupna aparatu najczęściej pada pytanie: co kupić, lustrzankę czy aparat kompaktowy?

Decydując się na lustrzankę musimy mieć świadomość, że aby korzystać z jej dobrodziejstw, będziemy musieli wydać niemałą fortunę na dodatkowe akcesoria. Producenci, którzy oferują lustrzanki w pakiecie podstawowym, nie dają wielkich możliwości robienia zdjęć. Często będą one gorsze albo porównywalne do zdjęć robionych zwykłym aparatem kompaktowym. Lustrzanka jest aparatem systemowym dlatego też prawdziwi pasjonaci robienia zdjęć powinni zaopatrzyć się w dodatkowe gadżety, takie jak lampa błyskowa, stojak czy dodatkowe obiektywy. To tylko nieliczne z akcesoriów potrzebne do pełnego korzystania z tego sprzętu. Jeśli chcemy, by aparat nagrywał filmiki z dźwiękiem, lustrzanka odpada już na starcie, gdyż nie ma możliwości kręcenia filmów. Zastanawiasz się, czy poradzisz sobie z obsługą lustrzanki? Obecne urządzenia mają naprawdę intuicyjną obsługę, dla pasjonatów i osób interesujących się zagadnieniami fotografii nie będzie to większym problemem.

Aparaty kompaktowe mają zdecydowanie szersze zastosowanie niż lustrzanki. Decydując się na ten wybór warto zwrócić uwagę na zoom. Im większy, tym lepsza jakość zdjęć. Amatorzy fotografowania z pewnością docenią aparaty kompaktowe ze względu na ich łatwość obsługi, proste opcje, gabaryty oraz poręczność. To urządzenie jest idealne do robienia zdjęć z zaskoczenia. Jeśli oczekujesz od aparatu również nagrywania filmów z dźwiękiem, na pewno będziesz zadowolony z prostego kompaktu. Obecnie sprzęt ten umożliwia nagrywanie obrazu w wysokiej jakości HD, czego nie posiada żadna lustrzanka.

Podsumowując: lustrzanki świetnie nadają się dla osób, które zawodowo zajmują się fotografią bądź oczekują wysokiej jakości zdjęć. Aparaty kompaktowe natomiast zadowolą każdego amatora. Ze względu na gabaryty są poręczniejsze i wygodniejsze w użytkowaniu, nie potrzebują dodatkowych akcesoriów, jak przy lustrzance. Wybierając aparat kierujmy się celem jego przeznaczenia. Więcej o fotografii przeczytasz tutaj.