Bezpieczeństwo dziecka na rowerze

Nie od dziś wiadomo, że jazda na rowerze to jedno z ulubionych zajęć każdego dziecka, tego małego i dużego. Nim wsiądzie na pierwszy prawdziwy rower i nauczy się na nim jeździć, warto siebie oraz dziecko zapoznać z zasadami bezpiecznej jazdy. Uprawianie tej aktywność to wspaniała zabawa, a także sposób na wspólne chwile razem.

Przygotowujemy rower

Zanim dziecko rozpocznie naukę jazdy na rowerze, sprawdź stan techniczny nowej zabawki, a w razie potrzeby – dokręć wszystkie śruby. Zacznijmy od wysokości siedziska, powinno ono być ustawione tak, by dziecko siedząc na rowerze swobodnie dotykało ziemi całymi stopami. Kierownica powinna być ustawiona odpowiednio do wysokości siodełka w taki sposób, aby dziecko nie siedziało w niewygodnej pozycji. Koła roweru powinny być dobrze napompowane, by amortyzowały wstrząsy i z łatwością pokonywały przeszkody. Rower powinien mieć założone odblaski oraz światła, żeby malec był dobrze widoczny dla innych uczestników ruchu. Na początku jednak nie puszczajmy dziecka samodzielnie na ulicę.

Ubranie małego rowerzysty

Nie musimy przesadzać z profesjonalnym ubiorem dla dziecka. Do jazdy zdecydowanie wystarczy mu zwykły, wygodny dres. Zaleca się zwrócenie uwagi na nogawki, by te nie były zbyt luźne.  Obszerne nogawki mogą zaplątać się w zębatkę i doprowadzić do wypadku. Obuwie powinno być sportowe i wygodne. Niezbędną rzeczą są ochraniacze na kolana i łokcie, zapobiegną one ewentualnym urazom.

Zasady rowerzystów

Nim pociecha wyruszy w drogę, poinformują ją o tym, jakie zasady panują na drodze, oraz jak powinien się zachowywać w roli rowerzysty. Dziecko powinno otrzymać garść informacji na temat zachowania bezpieczeństwa oraz przepisów drogowych.

Żelazna zasada – KASK

Pod żadnym pozorem nie pozwalaj małemu cykliście korzystania z roweru bez kasku. Traktuj tę zasadę bardzo poważnie. Istotne jest, aby wyrobić w dziecku nawyk zakładania ochraniaczy – przede wszystkim kasku.

Ruch drogowy

Nim uznasz, że dziecko jest gotowe do jazdy po poboczu drogi, wyślij je na kurs dla rowerzystów. Dowie się tam, jakie panują zasady na drodze, jaką odległość zachować od pojazdów, oraz jakich zasad na drodze przestrzegać. Jeśli Twoje dziecko osiągnęło odpowiedni wiek, może wyrobić sobie kartę rowerową.

Jazda na rowerze to ogromna przyjemność i zabawa. Pamiętaj, by dostosować miejsce jazdy malca do jego umiejętności. Nie zapominaj o zabezpieczeniach ciała oraz zapoznania rowerzysty z zasadami. Jego bezpieczeństwo zależy głównie od Ciebie! Zobacz więcej.