Statyw do aparatu fotograficznego

Statyw służy do podtrzymywania aparatów fotograficznych i fotografowania własnej osoby bądź otoczenia bez trzymania sprzętu w rękach.

Kupując statyw warto najpierw przemyśleć, do jakich zdjęć będzie nam służył, oraz w jakim otoczeniu, ponieważ wagi i rozmiary statywów są zróżnicowane. Statywy dzielimy na kilka rodzajów:

  • Statywy amatorskie
  • Statywy profesjonalne

Pierwsze z nich zadowolą przede wszystkim amatorów fotografii. Do najprostszych z tej kategorii należy statyw stołowy, umieszcza się go na powierzchniach płaskich. Zaletą amatorskich statywów jest metoda ich wykonania, zbudowane są z elementów aluminiowych sprawiając, że są lekkie i poręczne. Gabaryty statywów amatorskich również należą do grupy poręcznych, zazwyczaj nie sięgają wyżej niż 1 metr. Do wad tego sprzętu można zaliczyć fakt, że nóżki rozkładają się tylko pod jednym kątem, a stabilność pozostawia wiele do życzenia.

Druga grupa statywów daje większy wybór użytkownikowi. Profesjonalni fotografowie mają do wyboru kilka rodzajów statywów. Na tego rodzaju sprzęcie umieścić można zaawansowane aparaty kompaktowe i lustrzanki z dużymi obiektami. W przeciwieństwie do statywów amatorskich, ich wysokość sięga nawet powyżej 2 metrów, a waga, jaką utrzymają to nawet 25 kg. Wadą statywów profesjonalnych jest ich ciężar i gabaryt. Zdecydowanie nie zmieścimy ich do zwykłych plecaków, jak statywy amatorskie. Akcesoria profesjonalne posiadają szereg funkcji ułatwiających fotografowanie. Nóżki statywów posiadają szeroką regulację, która dostosowuje się do podłoża. W swoim wyposażeniu zwierają również kolce pomocne do utrzymywania statywu na niestabilnym podłożu.

Wybierając statyw warto najpierw przeanalizować, pod jaki aparat, i w jakich okolicznościach będziemy go używać. Statywy amatorskie bez problemu spakujemy w plecak i zabierzemy wszędzie ze sobą, profesjonalne – ze względu na swoje gabaryty – nie są poręczne. Akcesoria profesjonalne mają o wiele więcej funkcji i możliwości, skierowane się głównie dla zawodowców lub ogromnych pasjonatów, którzy chcą zajmować się fotografią profesjonalną. Wykorzystywane są przez ludzi pracujących w mediach, fotografujących śluby, wesela, chrzciny. Jeśli jesteś amatorem i chcesz dowiedzieć się więcej o fotografii, zapraszamy tutaj.